Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Začnite podnikať v inej krajine EÚ

© fotolia.com - FotolEdhar
© fotolia.com - FotolEdhar
Drieme vo vás podnikateľský duch? Nechcete sa stratiť v byrokratickom labyrinte, ale nepoznáte všetky postupy a požiadavky v iných krajinách? Čítajte ďalej.

Ako občan EÚ máte právo založiť vlastnú spoločnosť v ktorejkoľvek krajine EÚ alebo vytvoriť v inom členskom štáte dcérsku spoločnosť už existujúceho podniku, ktorý sídli v EÚ. V jednotlivých krajinách platia rôzne požiadavky, preto je dôležité, aby ste sa oboznámili s postupmi, ktoré vás čakajú. Aby sme vám to čo najviac uľahčili, ponúkame ďalej niekoľko odkazov na zdroje informácií, ktoré budete potrebovať. 

 

EÚ nabáda svoje členské štáty, aby plnili isté ciele, vďaka ktorým by:

  • založenie vášho podniku nemalo trvať viac ako tri pracovné dni,
  • výška poplatkov spojených so založením podniku nemala presiahnuť 100 EUR,
  • ste mali byť schopní vybaviť všetky postupy prostredníctvom jedného správneho orgánu
  • a všetky registračné formality online,
  • registrácia podniku v inej krajine EÚ mala byť možná online (prostredníctvom jednotného kontaktného miesta).

 

Keďže ide len o odporúčania (a nie pravidlá), najskôr si zistite, koľko bude stáť založenie podniku v praxi, koľko to potrvá a či existuje jeden správny orgán zodpovedný za zakladanie spoločností v krajine, v ktorej chcete začať podnikať.

 

Na portáli Vaša Európa – Podniky v časti venovanej založeniu firmy nájdete podrobne rozpísané požiadavky pre každú krajinu, t. j. zákony, ktoré musíte dodržať a administratívne postupy, ktoré musíte splniť. Na portáli Vaša Európa takisto nájdete informácie o DPH a clách, predaji do zahraničia, požiadavkách na výrobky a environmentálnom označovaní.

 

Ak máte záujem podnikať vo viacerých krajinách EÚ, mohli by ste zvážiť založenie európskej spoločnosti (societas europaea). V takomto prípade môžete preniesť sídlo spoločnosti z jednej krajiny EÚ do inej bez toho, aby ste museli spoločnosť v starej krajine zrušiť a zároveň zapojiť svojich zamestnancov do dozorných činností vo viac než jednej krajine.

 

Chcete si vyskúšať na vlastnej koži, aké to je byť podnikateľom v inej krajine EÚ? Zapojte sa do programu Erasmus pre mladých podnikateľov. Počas šiestich mesiacov budete môcť spolupracovať so skúseným podnikateľom, získate potrebné tipy a triky a váš podnik vám začne prekvitať!

Dátum uverejnenia: štv., 19/03/2015 - 12:47


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!