Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Załóż własną firmę w innym kraju UE

© fotolia.com - FotolEdhar
© fotolia.com - FotolEdhar
Czujesz, że nadszedł czas spróbować swoich sił w roli przedsiębiorcy? Nie zgub się w dżungli formalności – sprawdź, jakie są procedury i wymogi w innych krajach UE.

Jako obywatel UE masz prawo założyć firmę w dowolnym kraju UE lub otworzyć w innym państwie członkowskim filię firmy, która już istnieje i ma siedzibę w UE. Wymogi różnią się w zależności od kraju, dlatego powinieneś najpierw dowiedzieć się, jakie czekają Cię procedury. Aby ułatwić Ci zebranie potrzebnych informacji, poniżej zamieszczamy przydatne linki. 

 

UE zachęca państwa członkowskie do upraszczania formalności. Dlatego najprawdopodobniej:

  • będziesz w stanie założyć firmę w ciągu nie więcej niż trzech dni roboczych
  • zapłacisz nie więcej niż 100 euro
  • załatwisz wszystkie formalności za pośrednictwem jednego urzędu
  • będziesz mógł wypełnić wszystkie formularze rejestracji online
  • będziesz w stanie zarejestrować firmę w innym kraju UE przez internet (za pośrednictwem pojedynczego punktu kontaktowego).

 

Jednak są to tylko zalecenia (a nie przepisy), dlatego najpierw dowiedz się, ile założenie firmy będzie kosztować w praktyce, ile czasu zajmą formalności i czy w kraju, w którym chcesz prowadzić działalność, istnieje urząd, który odpowiada za całość procedury.

 

Na stronie portalu „Twoja Europa” poświęconej zakładaniu firmy znajdziesz szczegółowe wymogi obowiązujące w każdym kraju, tj. przepisy, które musisz znać, i procedury administracyjne, które Cię czekają. W portalu „Twoja Europa” znajdują się też informacje na takie tematy, jak VAT i cła, sprzedaż za granicą, wymogi dotyczące produktów i oznakowanie ekologiczne.

 

Jeśli chcesz prowadzić działalność w więcej niż jednym kraju UE, rozważ założenie spółki europejskiej (societas europaea). Dzięki temu w przyszłości nie będziesz musiał likwidować swojej działalności, aby móc przenieść statutową siedzibę do innego kraju UE. Łatwiej też będzie zarządzać pracownikami zatrudnionymi w więcej niż jednym kraju.

 

Chcesz się przekonać na własnej skórze, jak to jest być przedsiębiorcą w innym kraju UE? Wyjedź za granicę w ramach programu „Erasmus” dla młodych przedsiębiorców, przez sześć miesięcy obserwuj w akcji doświadczonego przedsiębiorcę, a zobaczysz, jak rozwinie się Twoja firma!

Opublikowane: czw., 19/03/2015 - 12:45


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie