Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Negocjowanie wynagrodzenia: Jak zacząć?

Może się zdarzyć, że w trakcie swojej kariery zawodowej będziesz miał(-a) okazję negocjować wysokość wynagrodzenia. To nie lada wyzwanie. Czy zażądasz zbyt dużo ryzykując, że narazisz się pracodawcy? A może zaniżysz wysokość należnego wynagrodzenia umniejszając tym samym swoim umiejętnościom? Aby zapewnić ci wsparcie na dobry początek, w poniższym artykule oferujemy kilka cennych wskazówek.

Przygotuj się

Rozpoczynając negocjacje powinieneś(-naś) mieć już konkretne wyobrażenie na temat tego, jaka wysokość wynagrodzenia cię usatysfakcjonuje – bądź chociaż jego zakres – co będzie stanowić punkt wyjścia do dalszych rozmów. Należy się jednak upewnić, że jest to realistyczna kwota, w przeciwnym razie negocjacje mogą nie przebiec zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Znakomitym sposobem na uzyskanie jasnego obrazu sytuacji w kwestii twoich ewentualnych oczekiwań jest zgłębianie informacji na temat podobnych stanowisk oraz związanych z nimi wynagrodzeń. Wzmocni to również twoją pozycję w trakcie negocjacji z pracodawcą.

 

Znaj swoją wartość

Może czujesz się jak ryba w wodzie w sektorze sprzedaży? Może potrafisz pisać z szybkością 70 słów na minutę? Może potrafisz podchwycić daną koncepcję i przekształcić ją w coś magicznego? Bez względu na posiadane umiejętności, to one sprawiają, że jesteś cennym nabytkiem dla każdej firmy. Są one również nieodzowne w procesie negocjacji, dlatego pamiętaj, żeby wziąć je pod uwagę przygotowując się do rozmów.

 

Pozwól pracodawcy przejąć inicjatywę

Pracodawca, podobnie jak ty, zapewne będzie miał jasno ustaloną wysokość wynagrodzenia, które będzie ci chciał zaproponować. Może być ona zbliżona do sumy, która cię interesuje, ale może się także od niej znacząco różnić. Pozwalając pracodawcy na przejęcie inicjatywy i zaproponowanie kwoty potencjalnego wynagrodzenia, będziesz w stanie skonfrontować ją ze swoimi oczekiwaniami i ewentualnie je skorygować.

 

Zachowaj dystans

Wysokość naszego wynagrodzenia może w znaczący sposób odbić się na wielu aspektach życia, przez co takie negocjacje mogą przybrać bardzo osobisty charakter. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, niemniej jednak w trakcie procesu negocjacji należy postarać się trzymać emocje na wodzy. Zachowując zimną krew będziesz wyglądać profesjonalnie, a co za tym idzie, zyskasz sobie przychylność pracodawcy. Z kolei ulegając emocjom możesz zniechęcić do siebie pracodawcę i osłabić swoją pozycję w trakcie negocjacji.

 

Nie śpiesz się

Negocjowanie wynagrodzenia może wywoływać  obawy i stres, więc przebrnięcie przez ten proces możliwie szybko wydaje się kuszące. Nic z tego! Nie spiesz się i upewnij, że poruszyłeś(-łaś) wszystkie istotne kwestie. Zakończenie negocjacji z uczuciem, że o czymś nie wspomniałeś(-łaś) to ostatnie, czego chcesz.

 

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą ci wynegocjować twoje wymarzone wynagrodzenie. Powodzenia w negocjacjach!

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

 

Artykuł powstał we współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

Opublikowane: czw., 14/03/2019 - 10:57


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie