Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Praca w innym kraju Unii Europejskiej

A picture
© shutterstock.com - Yuri Arcurs.jpg
Bez względu na to, czy dopiero ukończyłeś szkołę, czy też masz już jakieś doświadczenie zawodowe w kraju ojczystym, możesz – jeśli tylko jesteś gotów podjąć to wyzwanie – znaleźć pracę w innym kraju UE.

Oprócz korzyści zawodowych praca za granicą oferuje możliwość pozyskania nowych umiejętności oraz kompetencji kulturowych, a także oczywiście nauczenia się języka obcego.

 

W jakich krajach można podjąć pracę?

Jako obywatel UE masz prawo do pracy – bez potrzeby uzyskania zezwolenia – we wszystkich krajach UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i w Szwajcarii.

Z reguły istnieją jednak określone warunki, które trzeba spełnić, aby móc mieszkać i pracować za granicą.

Obywateli Chorwacji, Bułgarii i Rumunii, czyli najmłodszych państw członkowskich UE, mogą obejmować przepisy przejściowe.

 

Praca w Europie − 6 ważnych etapów

W europejskim portalu mobilności zawodowej EURES znajdziesz informacje na temat 6 najważniejszych etapów, przez które będziesz musiał przejść, aby rozpocząć pracę za granicą – od wyszukiwania ofert pracy po aklimatyzację w nowym kraju.

 

Praca dla naukowców

Jeśli interesuje cię prowadzenie badań naukowych za granicą, niezbędne informacje znajdziesz w portalu EURAXESS – Researchers in motion.

 

Różne praktyki w różnych krajach

Składając podanie, weź pod uwagę to, że w różnych krajach mogą panować inne zwyczaje, na przykład w zakresie naboru pracowników. Dlatego aby znaleźć pracę za granicą, samo przetłumaczenie swojego CV na język obcy może się okazać niewystarczające.

Opublikowane: pon., 22/04/2013 - 12:50


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie