Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© shutterstock.com - Yuri Arcurs.jpg

Başka bir Avrupa ülkesinde çalışmak

Yeni mezun olmuşsanız veya yaşadığınız ülkede biraz iş deneyimi kazandıysanız, Avrupa’da kendi kariyerinizi yaratabilirsiniz - yeni bir ülkede şansınızı denemeye istekliyseniz.

Mesleki getirileri yanı sıra, yurtdışında çalışmak, size yeni kişisel beceriler ve kültürel açılımlar kazandırabilir. Bunların içine, bir olasılıkla, yeni bir dili öğrenme şansını da ekleyebiliriz.

 

Nerede çalışabilirim?

Bir AB vatandaşı olarak, -bir çalışma iznine gerek duymadan- herhangi bir AB ülkesinde, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç veya İsviçre’de çalışmaya hakkınız vardır.

Buna karşın, başka bir ülkede çalıştığınız ve yaşadığınızda, her zaman farkında olmanız gereken bazı koşullar bulunmaktadır.

Ve eğer en yeni AB üyeleri olan Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya’nın vatandaşlarıysanız, aynı zamanda bazı geçiş kurallarına tabi olabilirsiniz.

 

Avrupa’da çalışmak için 6 adım

EURES, Avrupa Mesleki Hareketlilik Portalı, yurtdışında bir iş bulma sürecinde 6 en önemli adım konusunda bazı yararlı öneriler sunmaktadır -açık pozisyonları bulmaktan yeni ülkenizde yerleşmeye kadar her konuda.

 

Araştırma alanında açılan fırsatlar

Yurtdışında akademik araştırma yapmayla daha çok ilgileniyorsanız, bu konuyla ilgili geniş bilgiye EURAXESS – Hareket halindeki araştırmacılar sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Ülkeler arasındaki farklar

Başvuru yaptığınızda, ülkeler arasındaki ulusal farklılıkları değerlendirdiğinize emin olun, örneğin işe alım süreçleri konusunda. Başka bir ülkede iş aramak, sadece özgeçmişinizi çevirmekten daha fazlasıdır.