Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Becerileriniz her Avrupa ülkesinde tanınıyor

© iStockphoto.com - skynesher
© iStockphoto.com - skynesher
Yurtdışında bir iş, öğrenim (bir kısmı) veya gönüllülük veya diğer faaliyetler yoluyla size gelecekte yardımcı olacak beceri ve nitelikler kazanırsınız. AB bunların diğer Avrupa ülkelerinde tanınması için neler yapıyor?

Öğrenim

Öğreniminizin diğer bir ülkede tanınmasını isteyebilirsiniz. Zira belki de bir değişim programı kapsamında veya çalışmak veya öğrenim görmek için başka bir ülkeye gideceksiniz. Bunu kolaylaştırmak için AB, farklı AB ülkelerinden elde edilen göreceli kredi seviyelerini göstermek için iki kredi sistemi geliştirmiştir: ECTS yükseköğrenim için, ECVET mesleki eğitim ve staj için.

 

Kredi sistemleri dışında, farklı ulusal nitelik çerçeveleri ve sistemlerinin nasıl karşılaştırıldığını gösteren Avrupa Nitelik Çerçevesi (EQF), bulunmaktadır. Her ulusal seviyeyi sekiz EQF referans seviyesinden birine bağlayarak diğer Avrupa ülkelerindeki nitelik seviyelerini hesaplamanıza yardımcı olur.

 

Yaygın eğitim ve örgün olmayan eğitim

Becerilerinizin tanınmasını sağlamak her zaman kolay değildir. Örneğin üniversitede lisans derecesi gibi örgün eğitimi tamamladığınızda belirli nitelik ve becerileri elde ettiğinizi kanıtlayan bir diploma alırsınız. Peki, eğer bir gönüllü projede yer aldıysanız? Şüphesiz hayatınızın geri kalanında faydalı olacak beceriler elde ettiniz, ancak bunlar bir kâğıt parçasına dökülemeyebilir.

 

Yaygın ve örgün olmayan öğrenim süreçlerine geçerlilik tanınmasını kolaylaştırmak için (örneğin gönüllü işler yaptığınızda söz konusu olan) AB ülkelerinden bu tür tanıma düzenlemelerini 2018 yılına kadar yürürlüğe koymaları istenmiştir. Bir Avrupa Envanteri hâlihazırda uygulanmakta olan iyi geçerlilik uygulamalarına genel bir bakış sağlamaktadır.

 

Avrupa Beceri Pasaportu

Tüm becerilerinizi Europass Avrupa Beceri Pasaportu ile bir araya getirin! Pasaport gelecekteki muhtemel işverenlere, örneğin hangi becerilere ve niteliklere sahip olduğunuzu gösteren beş belgeden oluşur. Bir CV ve hangi dilleri bildiğinizi, konuşma, anlama ve okuma derecelerini ve sertifikalar ve diğer dil deneyimlerinizi sıralayacağınız bir dil pasaportu yer almaktadır.

Europass Hareketlilik, örneğin işe yerleştirme, akademik dönem veya gönüllü projeler sırasında diğer bir Avrupa ülkesinde kazanılan bilgi ve becerileri kaydeder. Son olarak diploma ve sertifika ekleri, diploma veya sertifika kapsamında yer alan faaliyetler sırasında neler öğrendiğinizi daha fazla detaylandırmanıza olanak tanır.

 

Youthpass

Bir Erasmus+ projesinde yer aldınız mı ve burada elde ettiğiniz becerilerin ülkenizde tanınmasını ister misiniz? O halde Youthpass tam size göre! Şimdilik yalnızca Gençlik Değişimleri, Avrupa Gönüllülük Hizmeti ve Genç Çalışan Hareketliliği için mevcut, ancak yakında tüm diğer faaliyetler için de bir Youthpass oluşturabileceksiniz.

 

Yayınlanma: Per., 19/03/2015 - 15:49


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!