Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Študijná mobilita Erasmus+ – získajte z vášho pobytu ešte viac

Program Erasmus+ poskytuje mladým ľuďom príležitosť stráviť určitý čas v zahraničí a rozšíriť si obzory. Tu je niekoľko tipov a blogov napísaných študentmi programu Erasmus+.

Pred odchodom

V rámci študijnej mobility Erasmus+ môžete stráviť 3 až 12 mesiacov v inštitúcii vyššieho vzdelávania v ktorejkoľvek zúčastnenej krajine. Ak vám chýbajú nápady, prečítajte si hodnotenia univerzít v Európe (a ostatných častiach sveta) iAgora, ako aj spätnú väzbu študentov.

 

Ak ste boli vybraný na výmenu Erasmus+, začnite sa pripravovať a pozhovárajte sa so študentmi z vašej univerzity, ktorí už študovali na rovnakej inštitúcii. Môžete si takisto prečítať blogy študentov na Blog-Erasmus.eu a Erasmusu.

 

Môže sa to zdať samozrejmé, ale nezabudnite, že potrebujete niekde bývať! Tipy na krátkodobé ubytovanie (hostely, podnájmy atď.) nájdete tu.

 

Po príchode

Vytvorte si čo najviac nových priateľov! Pravdepodobne bude pri vašej inštitúcii Erasmus klub alebo kaviareň. Tieto často organizujú uvítacie a iné podujatia, ktoré sú dobrým spôsobom, ako spoznať vašich spolužiakov ešte pred začiatkom štúdia. Miestna študentská sieť Erasmus (ESN) vám môže pomôcť začleniť sa do akademického a spoločenského života a poskytnúť praktické tipy na život v novej krajine.

 

Usilujte sa čo najlepšie zvládnuť miestny jazyk alebo zlepšiť svoje znalosti. Rozprávajte sa s miestnymi ľuďmi a spoznajte ostatných študentov vo svojej triede. Niektoré univerzity organizujú tandemy (jazykové výmeny) medzi študentmi s rôznymi materinskými jazykmi. Iné možnosti zahŕňajú platformy Polyglotclub a jazykové kurzy prostredníctvom on-line jazykovej podpory pre Erasmus+.

 

Erasmus+ nie je iba o zábave a nových priateľoch. Budete musieť pracovať rovnako tvrdo ako doma.

 

Na webovom sídle Third Year Abroad si môžete prečítať ďalšie tipy alebo sa informovať o štúdiu v rámci programu Erasmus+.

Dátum uverejnenia: štv., 26/11/2015 - 12:19


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!