Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Program Erasmus+ nabízí studijní mobilitu – využijte ji ještě lépe

Erasmus+ umožňuje mladým lidem strávit během studia nějaký čas v zahraničí a rozšířit si horizonty. Zde najdete několik tipů a blogů, jejichž autory jsou studenti, kteří vycestovali díky programu Erasmus+.

Před odjezdem

V rámci studijní mobility programu Erasmus+můžete strávit 3 až 12 měsíců na libovolné vysoké škole v kterékoliv ze zúčastněných zemí. Pokud vás nenapadá vhodná škola, podívejte se na stránkyiAgora, kde najdete hodnocení jednotlivých univerzit v Evropě (a ve zbytku světa) a zkušenosti studentů.

 

Pokud jste byli vybráni k účasti v programu Erasmus+, můžete přípravu na pobyt zahájit tak, že vyhledáte studenty z vaší univerzity, kteří už pobyt na dané škole absolvovali. Můžete si také přečíst blogy jiných studentů na portálech Blog-Erasmus.eu aErasmusu.

 

Možná vám to přijde jako samozřejmost, ale nezapomeňte si včas najít ubytování! Tipy na krátkodobé ubytování (hostely, podnájmy apod.) najdete  zde.

 

Po příjezdu

Přátel není nikdy dost! Nedaleko školy, kde budete studovat, bude pravděpodobně klub nebo kavárna spolupracující s programem Erasmus. Tam se často konají uvítací a jiné akce, což je dobrá příležitost, jak se seznámit se spolužáky ještě před zahájením samotného studia.  Místní pobočka sítě studentů programu Erasmus (ESN) vám může pomoct zapojit se do akademického a společenského života a poskytnout praktické tipy pro život v nové zemi.

 

Snažte se za každou cenu naučit místní jazyk nebo prohloubit jeho znalost. Mluvte s místními a seznamte se s ostatními studenty ve třídě. Některé univerzity organizují tzv. „tandemovou výuku“ propojující dvojici studentů s různými mateřskými jazyky. Další alternativy představuje platforma Polyglotclub a jazykové kurzy prostřednictvím online jazykové podpory programu Erasmus+.

 

Erasmus+ ale neznamená pouze nekonečný večírek s novými kamarády. Musíte studovat stejně usilovně jako kdybyste byli ve své zemi.

 

Na stránkách Third Year Abroad můžete najít další tipy a zeptat se na zkušenosti se studiem v rámci programu Erasmus+.

Zveřejněno: čt, 26/11/2015 - 11:32


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz