Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Nájdite si (a získajte) štipendium!

© kylebaker - Flickr, CC by 2.0
© kylebaker - Flickr, CC by 2.0
Chceli by ste si užívať študentský život v inej krajine, ale bojíte sa, že by vás to stálo celý majetok? V tomto článku nájdete informácie, ako nájsť vhodné štipendium a začať ďalší akademický rok v krajine vašich snov.

V prvom rade si musíte uvedomiť, že štipendiá neponúkajú len vzdelávacie inštitúcie. Preto svoj prieskum neobmedzujte len na univerzitu, na ktorej chcete študovať, ale svoje hľadanie rozšírte aj na súkromné nadácie a spoločnosti, napr. Microsoft.

 

Aj mnoho vlád ponúka štipendijné programy pre zahraničných študentov: napr. vláda Spojeného kráľovstva ponúka štipendiá Chevening, nemecká vláda poskytuje financovanie prostredníctvom Nemeckej služby pre akademickú výmenu (DAAD) a v Maďarsku môžete študovať s pomocou Balassiho inštitútu.

 

Program Erasmus+ (spoločné magisterské tituly Erasmus Mundus) ponúka štipendiá financované EÚ na rôzne magisterské a doktorandské študijné programy. V katalógu Komisie nájdete informácie o programoch na budúci akademický rok. V prípade záujmu o niektorý z programov musíte kontaktovať konzorcium ponúkajúce program, ktoré vám poskytne viac informácií a návod, ako podať prihlášku.

 

Máte záujem študovať mimo Európy? V databáze portálu štipendií nájdete prehľad viac než tisíc štipendií z celého sveta. Vyberte si úroveň štúdia (od stredoškolskej po postgraduálnu), vašu krajinu a krajinu, v ktorej chcete študovať, a vyhľadávač vám ponúkne štipendiá zhodné s vašim profilom.

 

Pripravení odoslať žiadosť?

 Tu je niekoľko rád, ako získať želané štipendium:  

 1. S hľadaním štipendia a podaním žiadosti začnite čo najskôr. Väčšina lehôt na podanie žiadosti je na začiatku roka, v ktorom daný kurz začína, preto ak chcete štipendium od septembra, nečakajte až do jari.
   
 2. Podajte čo najviac žiadostí o štipendium (samozrejme, za predpokladu, že spĺňate kritériá). Možno si myslíte, že pri takom množstve žiadostí nemáte šancu uspieť, ale ak žiadosť nepodáte, možno prídete o jedinečnú príležitosť. Nemáte čo stratiť.
   
 3. Urobte si prehľad vo veciach! Spíšte si zoznam termínov, ktoré nechcete premeškať, a neodkladajte prípravu žiadosti na posledný deň. Chce to čas, ale získanie štipendia bude skvelou odplatou za vašu námahu.
   
 4. Párty fotky na Facebooku sú vždy zábavné, ale možno by ste mali zvážiť ich vymazanie alebo prísnejšie bezpečnostné nastavenia. Hoci sú určené najmä vašim priateľom, veľmi ľahko sa k nim dostane aj osoba posudzujúca vašu žiadosť (všemocný Google) a pre tú môže byť príliš skoro vidieť vás v párty nálade.
   
 5. Nesmúťte, ak štipendium nedostanete. Vyskúšajte to znova o rok alebo porozmýšľajte o iných spôsoboch, ako financovať svoje sny. A čo tak stráviť rok cestovaním alebo dobrovoľníckou činnosťou?

Dátum uverejnenia: štv., 19/03/2015 - 10:00


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!