Jak działają europejskie systemy kształcenia

Szkolnictwo podstawowe i średnie
Większość uczniów w Europie spędza w szkole co najmniej 9 lub 10 lat. Zarówno długość edukacji obowiązkowej, jak i wiek jej rozpoczęcia (zwykle pomiędzy 5 a 6 rokiem życia) różni się w zależności od kraju.
Celem europejskich systemów jest przekazanie uczniom szerokiej i ogólnej wiedzy oraz wyposażenie ich w umiejętności, które przydadzą im się w przyszłości. Mimo iż każde państwo Unii Europejskiej odpowiada za kształt własnego systemu i zakres nauczania, Komisja Europejska wspiera podejmowane na szczeblu krajowym działania na rzecz poprawy jakości edukacji.
Szkolnictwo wyższe
W Europie znajduje się około 4 000 szkół wyższych, do których uczęszcza ponad 19 milionów studentów i które zatrudniają 1,5 miliona pracowników. Rokrocznie europejskie uniwersytety zajmują wysokie miejsca w rankingu 100 najlepszych uczelni na świecie. Mimo to, wysokość czesnego nie jest na ogół zbyt wygórowana.
Dzięki wzajemnemu uznawaniu przez europejskie uczelnie zajęć, stopni naukowych i prac badawczych, obecnie łatwiej niż kiedykolwiek można studiować czy podjąć pracę za granicą po zakończeniu studiów.
Kształcenie i szkolenie zawodowe
Dzięki kształceniu i szkoleniu zawodowemu możesz uzyskać umiejętności niezbędne do konkurowania na globalnym rynku pracy. Tego typu edukacja obejmująca przyuczenie do zawodu zwykle dotyczy konkretnego zawodu bądź ścieżki kariery i łączy naukę teoretyczną z praktyką zawodową. Kształcenie zawodowe odbywa się na średnim, policealnym lub dalszym szczeblu edukacji, nie jest jednak równoważne z wyższym wykształceniem.
Według najnowszych danych Eurostatu łącznie ponad 93 milionów uczniów i studentów kształci się na wszystkich szczeblach edukacji, od edukacji podstawowej po studia podyplomowe.
Opublikowane: wt., 23/04/2013 - 12:23
Inne strony
Info for young people in the western balkans