Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Oy en güçlü silahtır

A picture
© shutterstock.com - LHF Graphics
Oy verecek yaşta mısınız? Seçimler hakkında ne biliyorsunuz? Oy verme demokratik toplumlarda katılımın en yüksek seviyesi olup tümüyle kullanılması gereken bir haktır.

Demokratik toplumlarda hükümetler, vatandaşların muhtelif adaylar veya siyasi partiler arasından tercihte bulundukları seçimler yoluyla işbaşına gelmektedirler. Oy, bir karar, aday, adayların veya bir partinin seçimine ilişkin desteğinizin resmi ifadesidir. Ülkenize bağlı olarak genellikle yerel yönetim düzeyi, bölgesel, ulusal düzey ve Avrupa düzeyinde oy verebilirsiniz.

Birçok ülkede yasal oy verme yaşı 18’dir ancak oy hakkı ilk olarak verildiğinde yaş sınırı 21 idi. Avrupa Gençlik Forumu oy verme yaşının 16 olduğu Avusturya örneğini izleyerek, oy verme yaşının 16’ya düşürülmesi için Avrupa çapında bir kampanya başlatmıştır.

 

Avrupa seçimleri

2009 yılında Avrupa Parlamentosu seçimlerinde gençlerin (18-24 yaş arası) yalnızca %29’u oy kullanmış ve kendilerine soru sorulanların %50’si, kendilerine seçimler hakkında yeteri kadar bilgi verilmediğini ifade etmiştir. Gençlerin bir sonraki Avrupa seçimlerinde bu sayıyı yükseltme şansları vardır. Haziran 2014’te ülkenizin Avrupa Parlamentosu Üyelerini (MEP’leri) seçebileceksiniz.

Seçimlerdeki hususlar hakkında bilgi edinmenin iyi bir yolu adayların programlarını okumak ve ebeveynleriniz veya öğretmenlerinizle konuşmaktır. Hatta bazı adayların sorularınızı yanıtlayabilecekleri kendi Facebook sayfaları bulunmaktadır. Bir sonraki seçimler için size en yakın European Parliament Information (Avrupa Parlamentosu Bilgi) ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında yaşıyor olsanız bile yine de ülkenizin ulusal seçimlerinde oy kullanabilirsiniz. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy vermek istediğiniz ülkeyi seçebilirsiniz. EU voting rights (AB oy hakları) size yaşadığınız ülkede oy verme ve yerel seçimlerde aday olma hakkı vermektedir.

 

Toplumda bazı şeylerin doğru olmadığından yakındığınız veya doğru olmadığını hissettiğiniz bir dahaki sefere neden oy vermeyi denemiyorsunuz?

Yayınlanma: Cum., 26/04/2013 - 15:38


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!