Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Balsošana ir visspēcīgākais ierocis

A picture
© shutterstock.com - LHF Graphics
Esi sasniedzis vecumu, kad var balsot? Ko zini par vēlēšanām? Balsošana ir augstākais demokrātiskas sabiedrības pilsoņiem pieejamais līdzdalības veids un tiesības, kas ir noteikti jāizmanto.

Demokrātiskā sabiedrībā valdība tiek ievēlēta vēlēšanās, kur iedzīvotāji var izvēlēties no vairākiem kandidātiem vai politiskajām partijām. Balsojums oficiāli izsaka atbalstu kādam lēmumam, kandidātam, kandidātu grupai vai partijai. Sistēma dažādās valstīs atšķiras, bet parasti var balsot pašvaldību, reģionu, valsts vai ES mēroga vēlēšanās.

Vairumā valstu ar likumu paredzētais vecums, kad var piedalīties vēlēšanās, ir 18 gadi, taču sākotnēji, kad iedibināja balsošanas tiesības, šis vecuma ierobežojums bija pat 21 gads. Tagad, sekojot Austrijas piemēram, kur balsošanas vecums jau ir 16 gadi, Eiropas Jaunatnes forums ir sācis visu Eiropu aptverošu kampaņu, lai balsošanas vecuma ierobežojumu samazinātu līdz 16 gadiem.

 

Eiropas Parlamenta vēlēšanas

2009. gadā Eiropas Parlamenta vēlēšanās piedalījās tikai 29 % jauniešu (vecumā no 18 līdz 24 gadiem),  un 50 % no aptaujātajiem paziņoja, ka viņiem nebija pietiekamas informācijas par vēlēšanām. Jauniešiem būs iespēja šos rādītājus uzlabot nākamajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās. 2014. gada jūnijā varēsi izvēlēties Eiropas Parlamenta deputātus no savas valsts.

Labs veids, kā uzzināt par vēlēšanu jautājumiem, ir lasīt kandidātu programmas un aprunāties ar vecākiem vai skolotājiem. Dažiem kandidātiem pat ir sava lapa vietnē “Facebook”, kur var saņemt atbildes uz jautājumiem. Par nākamajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām var vaicāt vistuvākajā Eiropas Parlamenta informācijas birojā.

Ja dzīvo ārzemēs, tik un tā vari balsot savas valsts vēlēšanās. Eiropas Parlamenta vēlēšanās vari izvēlēties, par kuru valsti balsot. ES pilsoņu balsstiesības ļauj tev balsot un kandidēt arī citas ES valsts (kurā tu dzīvo) pašvaldību vēlēšanās.

 

Nākamreiz, kad tu vēlēsies sūdzēties vai jutīsi, ka kaut kas sabiedrībā nav kā nākas, kamdēļ gan nepamēģināt balsošanu?