Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Příběh dobrovolnice OSN

A picture
© shutterstock.com - Samuel Borges Photography
Marie Dibangue z Kamerunu pracovala jako referentka UNV na projektech zaměřených na snížení násilí v komunitách na Haiti. Byla programovou referentkou v rámci mise MINUSTAH.

Od května 2012 pracuji jako programová referentka v projektovém oddělení mise MINUSTAH pro snížení násilí v komunitách. Mým hlavním úkolem je vyhledat, vybrat a rozpracovat potenciální projekty zaměřené na omezování násilí v komunitách.

Na dobrovolnictví pro OSN je skvělé například to, že se člověk může věnovat spoustě věcí, které všechny různým způsobem pomáhají místním obyvatelům Haiti. To jsem si vyzkoušela třeba 21. září 2012, kdy jsem u příležitosti Mezinárodního dne míru fungovala jako kontaktní místo pro deset samostatných akcí.

 

Mezinárodní den míru 2012

S přípravami jsem začala dva měsíce předem. Mojí úlohou bylo koordinovat činnost nejen s ostatními odděleními mise MINUSTAH a vojenskými oddíly, ale také s haitskými partnery, kteří měli na tento den připravené akce. Jedním z úkolů bylo připravit společně s místními organizacemi aktivity, které by propagovaly dialog v komunitách a pomáhaly udržet mír. Kromě toho jsme při koordinaci úzce spolupracovali s haitskými orgány. Zúčastnila jsem se řady jednání na ministerstvu mládeže, sportu a občanské angažovanosti (MJSAC), abychom mohli do této akce zapojit co nejvíce i mládež, a také s haitskou fotbalovou federací (FFH), abychom naplánovali fotbalový zápas mezi oddíly MINUSTAH, haitskou policií a dvěma místními týmy.

Veškeré plánování s partnery zabralo poměrně dost času, a tak jsem byla úspěchem Mezinárodní dne míru velmi potěšena. Jednou z nejúspěšnějších dílčích akcí byl závěrečný celotýdenní šampionát s názvem „Zápas pro mír a bezpečnost“ mezi fotbalovými a basketbalovými týmy mladých z různých čtvrtí Cité Soleil, která je jednou z nejchoulostivějších oblastí hlavního města Port-au-Prince. Dne 21. září 2012 se pak v rámci našeho projektu zapojili účastníci odborné přípravy spolu s místními dětmi do výsadby stromů.

Po celém městě s námi spolupracovali různí partneři na uskutečnění neformálních fór a formálních debat a seminářů na podporu diskuze o násilí v komunitách a o tom, jak společně přispět k udržení míru. Mnoho mírových akcí obsahovalo kulturní prvky – hudbu, tanec, výstavy a divadelní představení, včetně oslav konaných 22. září 2012na Champ de Mars, jednoho z hlavních veřejných prostranství v hlavním městě.

V severní části Haiti jsme rovněž spolupracovali s místními skupinami žen na organizaci mírového pochodu a široké veřejné diskuse na jednom náměstí na téma „Násilí je brzdou rozvoje“.

Celkově pro mě byla spolupráce s haitskými a mezinárodními partnery v rámci oslav Mezinárodního dne míru ohromnou zkušeností a těším se na podobné akce i v budoucnu.

 

Mariino svědectví najdete na stránkách OSN v sekci Hlasy dobrovolníků.

Zveřejněno út, 16/04/2013 - 10:15
poslední aktualizace pá, 14/02/2014 - 11:49Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz