Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Dlaczego EVS?

A picture
© iStockphoto.com - skynesher
Decyzja o wyjeździe do innego kraju w ramach projektu EVS nie może być podjęta zbyt pochopnie. Jeśli ze spokojem przemyślisz swoje zamiary, z wyprzedzeniem wszystko zaplanujesz i pozostaniesz zmotywowany, znacznie mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będziesz rozczarowany projektem!

Zanim się zobowiążesz w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS), powinieneś zadać sobie najpierw kilka pytań:

  • Jaką mam motywację? Okaże się ona później niezbędna przy realizacji projektu.
  • W jakiej dziedzinie chcę działać? Każdy ma swoje zainteresowania – bądź realistyczny i uczciwy wobec siebie.
  • Na jak długo chciałbyś się zobowiązać? (Wiąże się to ze znalezieniem odpowiedniego projektu, przygotowaniem się, wypełnieniem formalności, odbyciem szkolenia, świadczeniem usługi i jej oceną po zakończeniu projektu.)
  • Ile czasu mogę poświęcić?

Nie koncentruj się na konkretnym kraju, lecz na regionie. Spójrz na projekty pod kątem tego, czego chciałbyś się nauczyć. Pamiętaj: Wolontariat Europejski nie jest odpłatną pracą, praktyką zawodową, stażem, misją humanitarną, kursem językowym ani pobytem wakacyjnym!

 

Co mówią byli wolontariusze

„Wyjazd do tego obcego, zielonego i deszczowego kraju, o którym nic nie wiedziałam, nie znałam nawet jego języka, stanowił dla mnie wielkie wyzwanie. Cieszę się, że udało mi się je z sukcesem podjąć. Nauczyłam się więcej, niż oczekiwałam. Miałam swobodę wyboru projektów, więc angażowałam się w różnych obszarach: przebywałam z osobami korzystającymi z ośrodka, organizowałam różne zajęcia i imprezy, pracowałam z innymi wolontariuszami, opracowywałam statystyki, pomagałam aktualizować stronę internetową organizacji itp.”.

Agathe Friquet z Francji miała 22 lata, kiedy od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. uczestniczyła w projekcie EVS. Pracowała w Backlane Hostel, jednym ze schronisk dla bezdomnych Depaul Trust w Dublinie.

 

Po wybraniu projektu

Zbieraj wszelkie dostępne informacje o kraju i projekcie, zwłaszcza jeśli będzie to Twój pierwszy pobyt za granicą lub jeśli będziesz pracować w odległym miejscu. Jeśli masz pytania, nie zwlekaj z zadaniem ich organizatorom projektu, czyli organizacji wysyłającej, goszczącej lub koordynującej. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z agencją krajową, agencją wykonawczą albo z regionalnymi centrami współpracy SALTO dla Europy Wschodniej i Kaukazu, regionu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej

Opublikowane wt., 16/04/2013 - 09:59
Ostatnia aktualizacja śr., 17/04/2013 - 10:17


Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie