Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Neden EVS (Avrupa Gönüllülük Hizmeti)?

A picture
© iStockphoto.com - skynesher
Bir EVS projesi için başka bir ülkeye gitmek düşünmeden verilecek bir karar değildir. İyice düşünmeye, önceden plan yapmaya zaman ayırır ve motivasyonunuzu kaybetmezseniz, böylece bir projede hayal kırıklığına uğrama olasılığınız çok daha düşük olacaktır!

Avrupa Gönüllü Hizmetini (EVS) üstlenmeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular bulunmaktadır:

  • Kişisel amacım nedir? Projenizi tamamlarken içsel motivasyonunuzu destekleyecektir.
  • Hangi alana kendimi adamak istiyorum? Hepimizin kendimize has kişisel ilgi alanlarımız bulunmaktadır, bu nedenle gerçekçi ve kendinize karşı dürüst olun.
  • Ne kadar süre ile kendimi bu faaliyete adamaya hazırım? (Projenin bulunması, hazırlanma, yönetim, eğitim, hizmetin kendisi ve izleme dâhil)
  • Ne kadar zamanım var?

Belirli bir ülkeye odaklanmak yerine bir bölgeye odaklanın. Ne öğrenmek istiyorsanız o perspektifteki projelere bakın. Unutmayın: EVS bir iş veya staj ve bir işin ikamesi, insani görev, dil kursu veya tatil değildir!

 

Diğerleri neler söylüyor

“Hakkında hiçbir şey hatta dilini bile bilmediğim yemyeşil ve yağmurlu bir ülkeye taşınmak çok zordu. Bunu gerçekleştirebildiğim için mutluyum. Beklediğimden daha fazlasını öğrendim. Projelerimde serbesttim böylece hizmet kullanıcıları ile olmak, faaliyetler ve etkinlikler düzenlemek, istatistikler yapmak, kuruluşun web sayfasını güncellemek vb farklı konularda çalışabildim”.

Fransa’dan Agathe Friquet Temmuz 2010 – Haziran 2011 tarihleri arasında EVS projesine katıldığında 22 yaşındaydı. Depaul Vakfı’nın Dublin’deki (İrlanda) evsiz insanlar için barınaklarından biri olan Backlane Konukevi’nde çalıştı.

 

Eğer hali hazırda bir projeniz varsa...

Ülke ve proje hakkında mümkün olan tüm bilgiyi toplayın, özellikle de bu sizin yabancı bir ülkede ilk yaşam deneyiminizse veya uzak bir bölgeye gidiyorsanız. Aklınıza gelen tüm soruları projenizin Gönderen/Ev sahibi/Koordinatör kuruluşlarına sormaktan çekinmeyin. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa Ulusal Ajansınız, İcrai Ajans veya Doğu Avrupa ve Kafkasya, Avrupa-Akdeniz Bölgesi ve Güney Doğu Avrupa için bölgesel SALTO Kaynak Merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Yayınlanma: Sal., 16/04/2013 - 09:55


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!