Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Prečo EVS?

A picture
© iStockphoto.com - skynesher
Rozhodnutie o účasti na projekte Európskej dobrovoľníckej služby (EVS) v inej krajine nie je rozhodnutím, ktoré by ste mali brať na ľahkú váhu. Vyhraďte si určitý čas na zváženie, plánujte dopredu a zostaňte motivovaní, pravdepodobnosť sklamania počas projektu bude oveľa menšia!

Pred tým, ako sa pridáte k Európskej dobrovoľníckej službe (EVS), by ste si mali zodpovedať tieto otázky:

  • Aká je moja osobná motivácia? Toto bude vašou vnútornou hnacou silou počas realizácie projektu.
  • Ktorej oblasti sa chcem venovať? Každý z nás má osobné záujmy, tak buďte k sebe úprimní.
  • Na aké dlhé obdobie sa môžem viazať? (Do tohto zarátajte čas na nájdenie projektu, prípravu, administratívu, školenie, samotnú službu a spätnú väzbu).
  • Koľko času mám k dispozícii?

Nezameriavajte sa na konkrétnu krajinu, ale skôr na región. Pozrite sa na projekty z hľadiska toho, aké skúsenosti chcete získať. Zapamätajte si: EVS nie je zamestnanie alebo stáž, ani pracovná prax, humanitárna misia, jazykový kurz či dovolenka!

 

Čo hovoria ostatní

„Bolo pre mňa výzvou presťahovať sa do cudzej zelenej a upršanej krajiny, v ktorej som nič nepoznala, dokonca ani jazyk. Teším sa, že som to zvládla. Nakoniec som získala viac skúseností, ako som očakávala. Pri realizácii projektu som mala určitú voľnosť, tak som sa venovala rozličným témam: trávila som čas s ľuďmi, pre ktorých bola služba určená, organizovala som činnosti a podujatia, spolupracovala som s ostatnými dobrovoľníkmi, robila som štatistiky, pomáhala som aktualizovať webovú lokalitu organizácie atď.“.

Agathe Friquet z Francúzska mala 22 rokov, keď sa zúčastnila projektu EVS od júla 2010 do júna 2011. Pracovala v Backlane Hostel, jednom z útulkov pre bezdomovcov organizácie Depaul Trust’s v Dubline (Írsko).

 

Ak už máte projekt...

Získajte si všetky dostupné informácie o krajine a projekte, najmä ak je to vaša prvá skúsenosť v inej krajine alebo ak sa chystáte do vzdialenej lokality. Bez okolkov adresujte všetky svoje otázky vysielajúcej/hostiteľskej/koordinujúcej organizácii vášho projektu. Ak potrebujete ďalšie informácie, skúste kontaktovať vašu národnú agentúru, výkonnú agentúru alebo regionálne informačné stredisko programu SALTO pre východnú Európu a kaukazský región, euro-stredomorský región a juhovýchodnú Európu.

Dátum uverejnenia: ut., 16/04/2013 - 09:46


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!