Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Avrupa’da gönüllülük

A picture
Gönüllü faaliyetler, Avrupa’da önemli bir rol oynamaktadır. Ancak durum ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Avrupa’daki gönüllülük sahnesini kontrol edin: neler oluyor, kaç kişi gönüllü olmuş ve kaç yaşındalar?

Gönüllülüğün tanımı

Avrupa Gençlik Forumuna göre bir faaliyet ancak:

  • Kişinin kendi iradesiyle gerçekleştiriliyor ve genel olarak diğer insanların ve toplumun yararına olan eylemler için zaman ve enerji ayrılmasını gerektiriyorsa
  • Bedelsizse (bununla birlikte faaliyet ile doğrudan ilgili harcamaların karşılanması söz konusu olabilir)
  • Kar amacı gütmüyor ve esas itibarıyla bir sivil toplum örgütü bünyesinde gerçekleştiriliyor ve dolayısıyla açıkça bir maddi veya mali kazanç elde etmek amacı söz konusu değilse
  • Para karşılığı çalışmanın yerine geçmiyorsa gönüllülük olarak tanımlanabilir.

 

Gönüllülük ve AB

Avrupa’da gönüllülüğün geçmişi ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerin uzun zamandan beri süregelen gönüllülük gelenekleri bulunurken diğerlerinde gönüllülük henüz çok gelişmemiştir ya da gönüllülüğün ortaya çıkmasına henüz vakit vardır. 2007 tarihli bir Eurobarometer anketine göre 10 Avrupalıdan 3’ü gönüllü faaliyetlere katıldıklarını söylemişlerdir. Bazı tahminlere göre AB’deki yetişkin gönüllülerin toplam sayısı 92 ila 94 milyondur (15 yaşın üzerindeki tüm Avrupalıların %23’ü). AB’de aktif gönüllüler ve gönüllü kuruluşlarının sayısında son on yılda artış gözlemlenmektedir.

Avrupa Komisyonu gönüllü faaliyetlere katılan yaklaşık 100 milyon Avrupalının çabalarını kutlamak amacıyla 2011 yılını Avrupa Gönüllülük Yılı ilan etmiştir. Bu etkinlik, gönüllü faaliyetleri kolaylaştırmayı ve Avrupa’da gönüllülüğün kalitesini artırmayı amaçlamaktadır.

Komisyon aynı zamanda gönüllülüğü gençler arasında geliştirmek ve yaygınlaştırmak, özellikle sınır ötesi gönüllülüğü teşvik etmek için çalışmalar yapmaktadır. Avrupa Gönüllü Hizmeti gençlerin yurtdışında gönüllü faaliyetlerde bulunmaları için en yaygın bilinen programdır.

 

Gönüllülük faaliyetlerinde bulunan gençler

2007 yılında AB’de 15-29 yaşları arasında 96 milyon genç bulunmaktaydı. Bununla birlikte bu sayı tüm ülkeler arasında eşit bir şekilde dağılmamıştır. En genç nüfusa sahip olan ülkeler arasında İrlanda, Kıbrıs, Slovakya ve Polonya yer alırken, Danimarka, Almanya ve İtalya en az gencin bulunduğu ülkelerdir.

Bu farkların yansımaları gönüllülükte de görülmektedir. Gençler ve genç yetişkinler arasında gönüllülüğün en yaygın olduğu ülkeler Doğu Avrupa ülkeleri (Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya) ve İspanya’dır. Örneğin, Slovakya’da tüm gönüllülerin %70’i 30 yaşın altındadır ve Polonya’da genç gönüllülerin sayısı 2001-2005 yılları arasında üçe katlanmıştır. Batı Avrupa ülkelerinde gönüllülük düzeyi tüm yaş gruplarında birbirine benzemektedir.

Gönüllülüğün bir toplum ve bir ülkenin tarihi, siyaseti ve kültüründen fazlasıyla etkilendiğini biliyoruz ama geleneği değiştirmeye ve Avrupa’da gönüllülüğün artmasına yardım edebilirsiniz. Hatta farkına varmadan bile gönüllü faaliyetlerde yer alıyor olabilirsiniz: örneğin yerel spor kulübünüze yardım ederek, toplumunuzun yaşlı bir üyesine yardım ederek veya plajda veya ormanda çöp toplayarak. Esasen spor ve açık hava aktiviteleri Avrupa’daki başlıca gönüllülük alanlarıdır. Bunları eğitim, güzel sanatlar ve müzik veya kültür dernekleri izlemektedir.

Yayınlanma Sal., 16/04/2013 - 12:06
Son güncelleme Pzt., 13/01/2020 - 21:24


İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!