Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

İş Kampları – çabalarınızı odaklayın!

A picture
© shutterstock.com - mangostock
Çalışma kamplarını daha önce duydunuz mu? Endişelenmeyin, zorla çalıştırma söz konusu değildir! Eğer 18 yaşından büyükseniz çalışma kampları kültürlerini ve alışkanlıklarını anlayarak ihtiyaç halindeki toplumlara yardım etmeniz için büyük bir imkân olabilir.

Çalışma kampları yaklaşık beş farklı ülkeden gelen 8 ila 20 uluslararası gönüllüden oluşan bir grubun yerel bir topluluğa 2-4 hafta boyunca bir projede yardım etmesini ifade eder. Yerel topluluklar, barış örgütleri, çevre grupları, yardımlaşma grupları, toplum eylem grupları, kar amacı gütmeyen dernekler ve uluslararası bir grubun kendi topluluklarına bir etkisi ile ilgilenen diğerleri kamplara ev sahipliği yapmaktadırlar. Bu kamplar yeni arkadaşlar edinmenin, anlamlı bir projeyi tamamlamanın ve uluslararası anlayışınızı geliştirmenin harika bir yoludur. Ancak unutmayın ki çalışma kampları tatil kampları değildir bu nedenle doğru nedenlerle katıldığınızdan emin olun!

 

Benim deneyimim çok olumluydu. Ev sahibi ülkenin halkının yabancılara ve farklı kültürden olanlara karşı ne kadar konuksever olduklarını görmek için birçok imkânım oldu. Deneyimimden önemli noktalar arasında ulusal gönüllülerin evlerine davet edilmem, hatta bir köy düğününe katılmam oldu! Muhtemelen biz ev sahibi organizasyonda çok faal ve hevesli yerel gönüllüler olduğu için şanslıydık… Azeri kültürü hakkında pek çok şey öğrendik ve onlar da bizim ülkelerimiz ve bizimle çok ilgilendiler."

Carol Crabtree 2002 yılında Azerbaycan’da gönüllüydü

 

Ne yapacaksınız?

Çalışma kamplarında gönüllülerin yerel topluluğa hizmet için veya çevreye faydalı faaliyetlerde haftada 30 saat çalışmaları beklenmektedir. Bu faaliyetler kırsal veya kentsel alanlarda genellikle herhangi bir özel beceri gerektirmeyen işlerde ortak çalışmayı kapsar. Bölge halkı sıklıkla projelerde yer almaktadır. Boş zamanınızı dinlenerek, yemek yaparak ve sohbet ederek ve diğer gönüllüler ve yerel topluluk ile çeşitli faaliyetler ve gezilerle değerlendirebilirsiniz.

Yaşam koşullarının genellikle basit olduğu ve işin ağır ancak eğlenceli ve tatmin edici olduğu müşterek bir ortamda yaşamaya ve çalışmaya hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Yemek ve konaklama genellikle karşılanmaktadır. Bu nedenle yalnızca seyahat masraflarınız, gönderen kuruluşa başvuru ücreti ve bir miktar cep harçlığı için paraya ihtiyacınız olacaktır.

Yayınlanma Pzt., 15/04/2013 - 16:30
Son güncelleme Pzt., 17/08/2015 - 12:47


İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!