Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Obozy wolontariackie – skoncentruj swoje działania!

A picture
© shutterstock.com - mangostock
Słyszałeś już kiedyś o obozach wolontariackich? Nie martw się, nie chodzi tu o przymusową pracę! Jeśli ukończyłeś już 18 lat, może to być dla Ciebie doskonała okazja, by pomóc jakiejś społeczności będącej w trudnej sytuacji i jednocześnie poznać jej kulturę i obyczaje.

Obóz wolontariacki składa się z grupy 8 do 20 wolontariuszy pochodzących z ok. pięciu różnych krajów, którzy przez okres od 2-4 tygodni współpracują ze sobą w ramach pomocy miejscowej społeczności przy realizacji danego projektu. Organizatorami obozów są społeczności lokalne, organizacje pokojowe, grupy działające na rzecz ochrony środowiska, solidaryzujące się grupy, nienastawione na zysk stowarzyszenia i inne organizacje, które są zainteresowane wspólnym działaniem z międzynarodową grupą na rzecz ich społeczności. Takie inicjatywy stwarzają okazje do poznania nowych ludzi, realizacji ważnego projektu i przyczyniają się do lepszego zrozumienia innych kultur. Nie zapominaj jednak, że obóz wolontariacki to nie obóz wypoczynkowy, dlatego sprawdź swoją motywację, zanim się zgłosisz!

 

„Mam bardzo pozytywne doświadczenia. Wiele razy widziałam, jak serdecznie ludność kraju, w którym pracowałam, traktowała obcych i osoby z innych kręgów kulturowych. Najmilsze wspomnienia wiążą się m.in. z zaproszeniami do odwiedzenia rodzin miejscowych wolontariuszy, a także z zaproszeniem na wiejskie wesele! Mieliśmy chyba szczęście, że trafiliśmy na bardzo aktywnych i pełnych entuzjazmu miejscowych działaczy organizacji, która nas przyjmowała. Dowiedzieliśmy się dużo o azerbejdżańskiej kulturze, a Azerbejdżanie również przejawiali zainteresowanie nami i naszymi krajami”.

Carol Crabtree była w 2002 r. wolontariuszką w Azerbejdżanie

 

Jakie będą Twoje zadania?

Wolontariusze uczestniczący w obozie pracują ok. 30 godz. tygodniowo dla dobra społeczności lokalnej lub środowiska. Zwykle jest to wspólna praca na wsi lub w mieście i nie wymaga specjalnych umiejętności. W projektach tych często uczestniczą również miejscowi mieszkańcy. Czas wolny można spędzać na wypoczynku, przygotowywaniu posiłków, rozmowach, wspólnych zajęciach i wycieczkach z innymi wolontariuszami i miejscową społecznością.

Na takim wyjeździe trzeba być przygotowanym do życia i pracy we wspólnocie, często w prostych warunkach, przy czym praca może być żmudna, ale dawać satysfakcję. Wyżywienie i zakwaterowanie są z reguły zapewnione – pieniądze będą Ci potrzebne tylko na pokrycie kosztów podróży, opłaty zgłoszeniowej uiszczanej na rzecz organizacji wysyłającej oraz na drobne wydatki.

Opublikowane pon., 15/04/2013 - 16:28
Ostatnia aktualizacja pon., 17/08/2015 - 12:41


Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie