Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Birleşmiş Milletler Gönüllüleri – barış ve gelişme için Gönüllülük

A picture
© shutterstock.com - YanLev
Gelişme, insani eylemler ve barışın korunması ile ilgileniyor musunuz? Neden dünya çapında gelişme önündeki engellerle mücadele etmeye yardım eden 8.000 BM gönüllüsünden biri siz olmayasınız?

UNV (United Nations Volunteers) (Birleşmiş Milletler Gönüllüleri) yaklaşık 130 ülkede faaldir.

 

Başvuru koşullarını karşılıyor musunuz?

Bir BM gönüllüsü seçilebilmek için en 25 yaşında olmalı ve:

  • Üniversite diploması ya da daha yüksek derecede teknik diplomaya sahip olmalı
  • En az 2 yıllık iş deneyiminiz bulunmalı
  • UNV ortak dilleri olan İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinden en az birini iyi düzeyde bilmeli
  • Gönüllülüğün değer ve ilkelerine sıkı şekilde bağlı olmalı
  • Çok kültürlü bir ortamda çalışma yetisine sahip olmalı
  • Zor yaşam koşullarına ayak uydurabilmeli
  • Güçlü kişiler arası ve örgütsel beceriye sahip olmalısınız
  • Daha önceden gelişmekte olan bir ülkede gönüllülük faaliyetinde bulunmuş olma ve/veya iş deneyiminin bulunması da bir avantajdır.

 

"Geriye dönüp baktığımda, GEF-SGP ile Nikaragua’da bir BM Gönüllüsü olarak hizmet etme fırsatına sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Yerel toplulukların günlük yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları kendi belirledikleri projelerle aşmalarına yardım etmek kanaatimce toplum temelli deneyimlerden ders alma ve öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Ayrıca bölgesel ve küresel ölçekte etki yaparak, gelişime yardımcı olan aktörler arasındaki en iyi uygulamaların paylaşılmasına da olanak tanımaktadır."
Antonia Cermak Terzian (İsviçre) Şubat 2011-Şubat 2012 tarihleri arasında Nikaragua’da Stajyer BM Gönüllüsü olarak çalışmıştır.

 

Nasıl başvurulur?

Tüm şartları karşılıyorsanız, doğruca UNV kayıt formunun bulunduğu internet sayfasına gidiniz. Operasyonel gereksinimlere bağlı olduğu için görev yerinizi seçme imkânı bulamayabileceğinizi ve göreve kabul edilene kadar nereye gönderileceğinizi bilemeyebilirsiniz.

Veri tabanına kaydolmanız ve muhtemel bir gönüllülük fırsatına ilişkin bir çağrı almanız arasında ne kadar süre ile bekleyeceğinizi bilmek tam olarak mümkün değildir. Veri tabanına kaydolmanız, BM Gönüllüsü olarak görev alacağınız anlamına gelmez.

 

Temel görevlendirme koşulları nelerdir?

UNV görevlendirmelerinin büyük çoğunluğu 6-12 aylık yenilenebilir sözleşmelerle gerçekleşmektedir.

BM Gönüllüleri, görevleri süresince bir takım yollarla destek alırlar; örneğin aylık geçim ödeneği, yıllık izin ve sağlık sigortası.

 

Son olarak eski BM Gönüllülerinin birbirleri ile temas halinde olmalarının ve ilgili kalmalarının, barış gönüllülüğü ve gelişmenin savunuculuğunu yapmalarının ve diğer gönüllüleri harekete geçirmelerinin birçok yolu bulunmaktadır.

Yayınlanma Pzt., 15/04/2013 - 16:12
Son güncelleme Per., 19/06/2014 - 10:03Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!