Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Wolontariat – jak wybrać dobrą ofertę

A picture
© shutterstock.com - mangostock
Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wybór takiego zajęcia w ramach wolontariatu, które odpowiada Twoim umiejętnościom, zainteresowaniom i Twojej dostępności. Po uświadomieniu sobie tych trzech czynników możesz zacząć szukać dla siebie zadania.

Wolontariat może być niezapomnianym i dającym wiele i satysfakcji doświadczeniem. Ponieważ istnieje wiele możliwości, ważne jest, aby Twój wybór był dobrze przemyślany. Jakość tego doświadczenia może mieć decydujący wpływ na Twój sposób postrzegania wolontariatu w ogóle.

Jeśli więc zdecydujesz się zostać wolontariuszem, odpowiedz sobie najpierw na takie pytania:

  • Jakie mam cele i oczekiwania?
  • Ile czasu mogę poświęcić?
  • Jakiego rodzaju zadania chciałbym wykonywać?
  • Jakie umiejętności mogę zaoferować?

 

Dokładnie sprawdź

W internecie można znaleźć najróżniejsze oferty, ponieważ wiele organizacji chętnie przyjęłoby Twoją pomoc. Upewnij się jednak, że organizacje te są wiarygodne. Są setki stron internetowych organizacji, które już nie istnieją, w rzeczywistości nigdy nie istniały lub też po prostu nie działają tak, jak twierdzą. Nawet jeśli czytasz ogłoszenie na jakiejś stronie dotyczącej wolontariatu, pamiętaj, że operatorzy stron internetowych nie ponoszą odpowiedzialności za wiarygodność organizacji, które reklamują się na tych stronach.

Krótko mówiąc, zawsze powinieneś sprawdzić wybraną organizację, tzn. nie tylko zajrzeć na stronę internetową, ale również porozmawiać z pracownikami organizacji, aby dowiedzieć się, jakie są jej cele i jak działa jej program wolontariatu. Wiarygodne organizacje nie będą miały żadnego problemu z udzieleniem odpowiedzi na wszystkie pytania i ze skontaktowaniem Cię z jej byłymi wolontariuszami.

Pamiętaj, że nawet jeśli wybrałeś najlepszą z Twojego punktu widzenia ofertę wolontariatu od godnej zaufania organizacji, wszystko wymaga czasu, aby gładko przebiegać – dlatego bądź cierpliwy. Nie każda praca wolontariacka jest odpowiednia dla każdego ochotnika. Może któreś zadanie nie jest dla Ciebie idealne, ale z pewnością jest mnóstwo innych zadań odpowiadających Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Opublikowane pon., 15/04/2013 - 13:08
Ostatnia aktualizacja pon., 16/12/2019 - 16:44


Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie