Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Gönüllü olmak için iyi bir fırsat nasıl seçilir

A picture
© shutterstock.com - mangostock
Başarının anahtarı, yeteneklerinize, ilginize ve zamanınıza uygun bir gönüllülük fırsatı seçmenizdir. Bu bir kere halledildiğinde nitelikli bir fırsat için araştırmalarınıza başlayabilirsiniz.

Gönüllülük unutulmaz ve tatmin edici bir deneyim olabilir, ancak mevcut bulunan birçok fırsat içerisinden seçim yaparken dikkatli olmanız önemlidir. Deneyiminizin niteliği, gönüllülüğü bir bütün olarak nasıl değerlendirdiğinizi belirleyicidir.

Gönüllü olmaya karar verdiğinizde kendinize ilk olarak şu soruları sormanız gerekir:

  • Hedeflerim ve beklentilerim nelerdir?
  • Zamanımın ne kadarında uygun olabileceğim?
  • Ne tür görevler üstlenmek istiyorum?
  • Ne tür beceriler sunabilirim?

 

Arka plan kontrolleri yapın

Sizin yardımınızı memnuniyetle karşılayacak birçok kuruluş bulunduğu için internette birçok fırsatla karşılaşacaksınız. Ancak bu kuruluşların güvenilir olduğuna emin olun. Artık var olmayan, gerçekte hiçbir zaman var olmamış ya da iddia ettikleri işi yapmayan kuruluşlara ait yüzlerce web sayfası bulunmaktadır. Bir gönüllülük kuruluşunun web sayfasında bir reklam görseniz bile unutmamanız gerekir ki bu web siteleri kendilerine reklam veren kuruluşların güvenilirliğinden sorumlu tutulamazlar.

Kısacası, bir kuruluşu yalnızca web sitesini ziyaret ederek değil ayrıca kuruluşun neyi amaçladığını ve gönüllülük programının nasıl çalıştığını personeli ile konuşarak araştırın. Güvenilir kuruluşlar, sizin tüm sorularınıza cevap vermek ve sizi önceki gönüllülerle temasa geçirmekte bir sorun yaşamazlar.

Güvenilir bir kuruluş bünyesinde kusursuz görünen bir fırsat tercih etmiş olsanız bile, sürecin sorunsuz ilerlemesi için zamana ihtiyacınız olduğunu ve sabırlı olmanız gerektiğini aklınızda tutun. Her gönüllü iş her gönüllü kişi için uygun değildir ve bir görev sizin için ideal bir görev olmasa bile sizin ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılayan onlarcası bulunacaktır.

Yayınlanma: Pzt., 15/04/2013 - 13:06


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!