Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Ako si vybrať správnu dobrovoľnícku príležitosť

A picture
© shutterstock.com - mangostock
Kľúčom k úspechu je výber dobrovoľníckej príležitosti, ktorá najlepšie zodpovedá vašim schopnostiam, záujmom a dostupnosti. Keď si zodpoviete tieto otázky, môžete začať hľadať kvalitné príležitosti.

Dobrovoľníctvo vám môže ponúknuť nezabudnuteľné a neoceniteľné skúsenosti, avšak s tak širokou ponukou možností je dôležité, aby ste svoj výber dôkladne zvážili. Kvalita vašich skúseností môže ovplyvniť vaše celkové vnímanie dobrovoľníctva.

Takže skôr ako sa rozhodnete pre dobrovoľnícku činnosť, položte si tieto otázky:

  • Aké sú moje ciele a očakávania?
  • Koľko času mám k dispozícii?
  • Aké druhy úloh plánujem vykonávať?
  • Ktoré zručnosti môžem ponúknuť?

 

Preverte si pozadie organizácií

Internet ponúka veľa rôznych príležitostí, keďže mnoho organizácií by privítalo vašu pomoc. Mali by ste si však preveriť, či sú tieto organizácie spoľahlivé. Existujú stovky webových stránok organizácií, ktoré už neexistujú, nikdy skutočne neexistovali alebo nevykonávajú činnosti, ktoré deklarujú. Aj keď narazíte na reklamu na osobitnej webovej lokalite venovanej dobrovoľníctvu, mali by ste mať na pamäti, že tieto webové lokality nenesú zodpovednosť za dôveryhodnosť organizácií, ktoré si zakúpili reklamný priestor.

Stručne povedané, vždy by ste si mali organizáciu preveriť nielen tak, že navštívite jej webovú lokalitu, ale aj priamym kontaktom s jej zamestnancami, aby ste zistili, aké ciele sa organizácia snaží dosiahnuť a ako prebieha jej program dobrovoľníckej práce. Pre dôveryhodné organizácie nebude problémom zodpovedať všetky vaše otázky a poskytnúť vám kontakty na predchádzajúcich dobrovoľníkov.

Pamätajte si, že aj keď si zvolíte príležitosť, ktorá sa zdala byť dokonalá v dôveryhodnej organizácii, bezproblémový priebeh si vyžaduje určitý čas a vy by ste mali byť trpezliví. Nie každá dobrovoľnícka pozícia je tá pravá pre každého dobrovoľníka, a zatiaľ čo jeden projekt možno nebude pre vás ten najideálnejší, môže existovať tucet ďalších, ktoré naplnia vaše potreby a očakávania.

Dátum uverejnenia: pon., 15/04/2013 - 12:59


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!