Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Jak vybrat vhodnou dobrovolnou činnost

A picture
© shutterstock.com - mangostock
Klíčem k úspěchu je vybrat takovou činnost, která odpovídá vašim schopnostem, zájmům a vašemu časovému vytížení. Jakmile si toto rozhodnete, můžete začít hledat vhodnou činnost.

Dobrovolnictví může být nezapomenutelná a obohacující zkušenost. Mezi tolika dostupnými možnostmi je však třeba pečlivě vybírat. Vaše zkušenost s dobrovolnou činností může mít vliv na to, jak budete dobrovolnictví vnímat jako celek.

Jakmile se rozhodnete dobrovolné činnosti zúčastnit, musíte si nejdříve odpovědět na tyto otázky:

  • Jaké jsou mé cíle a očekávání?
  • Kolik mám k dispozici času?
  • Jaké úkoly bych rád prováděl(a)?
  • Jaké dovednosti mohu nabídnout?

 

Vše si pečlivě ověřte

Na internetu najdete řadu příležitostí, jelikož existuje hodně organizací, které vaši pomoc uvítají. Měli byste se však ujistit, že jsou tyto organizace spolehlivé. Existují stovky internetových stránek organizací, které již neexistují, nikdy neexistovaly nebo nedělají to, co tvrdí. I když jste třeba viděli inzerát na internetové stránce věnované dobrovolnictví, je třeba mít na paměti, že tyto internetové stránky nejsou odpovědné za důvěryhodnost organizací, jež na nich inzerují.

Zkrátka byste si měli organizaci vždy nejdříve prověřit nejen na jejich internetových stránkách, ale také tak, že si promluvíte se zaměstnanci, abyste zjistili, o co tato organizace usiluje a jak jejich program funguje. Spolehlivé organizace vaše dotazy bez problémů zodpoví a poskytnou vám kontakt na své předchozí dobrovolníky.

Mějte však na paměti, že i když jste si vybrali činnost, která se zdá být dokonalá a kterou budete provádět u důvěryhodné organizace, bude možná chvíli trvat, než se věci rozběhnou tak, jak mají. Musíte být zkrátka trpěliví. Ne každá dobrovolná činnost se hodí pro každého dobrovolníka. I když se to třeba napoprvé nezdaří, existují desítky jiných činností, které budou vašim potřebám a očekáváním vyhovovat.

Zveřejněno po, 15/04/2013 - 12:54
poslední aktualizace po, 16/12/2019 - 16:44


Související internetové odkazy


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz