Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Europejskie dziedzictwo kulturowe

A picture
© fotolia.com - photobank.kiev.ua
Dziedzictwo kulturowe jest tym, co przejmujemy po poprzednich pokoleniach. Są to budynki, pomniki, książki lub dzieła sztuki. Ale dziedzictwem może być także kultura niematerialna, jak na przykład język lub tradycje. Zobacz, w jaki sposób doświadczyć bogactwa europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Możesz to uczynić podczas najbliższych Europejskich Dni Dziedzictwa we wrześniu – zobaczyć pomniki i różne budynki zazwyczaj zamknięte dla zwiedzających, a wszystko to bezpłatnie albo po obniżonej cenie.

 

Na czym to polega?

W jeden z wrześniowych weekendów 50 państw, które są sygnatariuszami Europejskiej konwencji kultury, organizuje wydarzenia kulturalne ukazujące lokalną kulturę, tradycję, architekturę i dzieła sztuki. Co roku wydarzenia są poświęcone wybranemu tematowi przewodniemu, tematy te różnią się w poszczególnych państwach. Tematy mogą być związane z konkretnymi okresami historycznymi lub z konkretną, wybraną formą dziedzictwa.

 

Informacje ogólne

Od 1999 r. Europejskim Dniom Dziedzictwa przyświeca slogan: „Europa, wspólne dziedzictwo”. Dziedzictwo kulturowe zbliża do siebie Europejczyków bez względu na ich pochodzenie kulturowe, językowe i religijne. Jako wspólna akcja Rady Europy oraz Komisji Europejskiej, Europejskie Dni Dziedzictwa mają na celu pogłębienie wiedzy Europejczyków na temat bogactwa kulturowego i różnorodności kulturowej w Europie, jak również walkę z rasizmem i ksenofobią oraz pracę na rzecz większej tolerancji w Europie.

Opublikowane: czw., 25/04/2013 - 17:02


Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie