Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Avrupa kültür mirası

A picture
© fotolia.com - photobank.kiev.ua
Kültür mirası, binalar, anıtlar, kitaplar veya sanat eserleri gibi önceki nesilden bize miras kalan değerlerdir. Ancak gelenekler ve dil gibi maddi olmayan kültür de kültür mirası kapsamındadır. Avrupa Kültür Mirasını nasıl deneyimleyeceğinize bir göz atın.

Eylül ayında bir sonraki Avrupa Kültür Mirası Günlerini deneyerek normalde ücretli olan anıt ve mekanları ücretsiz veya indirimli gezin!

 

Nasıl çalışır?

Eylül ayında bir hafta sonu boyunca Avrupa Kültür Konvansiyonunu imzalayan 50 ülke, yerel hünerler ve gelenekler, mimari eserler ve sanat eserlerine dikkat çekmek için kültürel etkinlikler düzenlemektedir. Her yıl, etkinliklerin ülkeden ülkeye değişen özel bir teması bulunmaktadır. Bu temalar tarihteki belirli dönemler veya özel miras biçimleri şeklinde olabilir.

 

Arka plan bilgi

1999 yılından beri Avrupa Kültür Mirası Günlerinin sloganı: “Avrupa, ortak bir miras”tır. Kültür mirası, kültürel, dilsel veya dinsel altyapıları ne olursa olsun, Avrupalıları bir araya getirmektedir. Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonunun ortak bir eylemi olan Avrupa Kültür Mirası Günleri, Avrupa vatandaşlarının, Avrupa’nın kültürel zenginliği ve çeşitliliğine ilişkin farkındalıklarını artırmayı ve ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadele etmeyi ve Avrupa ve ötesinde daha fazla hoşgörüyü teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Yayınlanma: Per., 25/04/2013 - 17:00


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!