Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Věda je i pro holky!

A picture
© fotolia.com - Alexander Raths
Počet žen ve vědě, výzkumu a technických oborech v Evropě je ve srovnání s muži stále mnohem nižší, a to i přesto, že dívky mívají ve škole s chlapci v matematice i přírodních vědách srovnatelné výsledky. Nenechte se proto odradit a využijte svého talentu: věda holky potřebuje!

Rozhodnete-li se pro vědeckou či technickou kariéru, může to být právě vy, komu se podařit udělat příští velký vědecký objev. Abyste se mohly lépe rozhodnout, který obor by vám padl nejlépe, podívejte se na stránky kampaně s názvem Věda je pro holky!, kterou organizuje Evropská komise.

 

Jaké je vaše místo ve vědě?

Náš kvíz vás může nasměrovat na práci, která by se vám mohla líbit. Další inspiraci můžete získat na jedné z akcí Věda je pro holky! – podívejte se, kdy se bude konat u vás. Nedbejte starých klišé o tom, že věda není nic pro ženy. Ukažte světu, že na to máte.

Prací ve vědeckém oboru můžete přispět ke zlepšení kvality života mnoha lidí. Svou prací můžete chránit životní prostředí, bojovat proti chudobě – jen si představte, jaký by to byl pocit. Ve vědě můžete využít své představivosti a tvořivosti a přijít s něčím, co ještě nikdy nikoho nenapadlo. To věčné hledání odpovědí na nové a nové otázky...

Do vědy spadá mnoho různorodých oborů. Věda může být úžasnou příležitostí právě pro vás a vaši budoucnost. Budete-li se věnovat výzkumu, můžete mít příležitost cestovat po světě a pracovat v mezinárodním výzkumném týmu.

 

New Technology - Iris Slootheer, young student in applied physics

 

 

Souvislosti

Přestože v Evropě existuje obrovský počet talentovaných žen a přestože většina vysokoškolských absolventů jsou právě ženy, jejich zastoupení v nejvyšších pozicích evropského vědeckého světa je stále velmi nízké. Vysokoškolské technické obory, jako je strojírenství, stavební inženýrství, přírodní obory, matematika či výpočetní technika, studuje stále velmi málo žen. Jedním z důvodů je skutečnost, že přes srovnatelný zájem o přírodní vědy dívek i chlapců na středních školách velké procento studentek z vědeckých či technických oborů odchází a rozhodne se studovat něco jiného.

Zveřejněno: čt, 25/04/2013 - 15:46


Tweet Button: 

Související internetové odkazy


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz