Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Evren sizde merak uyandırıyor mu?

A picture
© European Space Agency
Avrupa Uzay Ajansı ESA Üyesi ve ESA ile İşbirliğinde Bulunan Devletlerin genç vatandaşları için çok çeşitli eğitim imkânları sunmaktadır. Size en uygun olanın hangisi olduğunu bulun!

Young Graduate Trainees (YGT) (Genç Mezun Stajyerler)

Program, heyecan verici uluslararası ve çok kültürlü bir ortamda çalışmak için seyahat masrafları, sağlık sigortası dâhil, bir yıllık ücretli staj imkânı sunmaktadır. YGT ile uzay görevlerinin geliştirilmesi ve operasyonu alanlarında değerli bir deneyim kazanabileceksiniz. Yeni mezun bir stajyer olarak bir projenin desteklenmesinde sorumluluk alacak ve ESA’daki bir danışmanın deneyiminden faydalanacaksınız.

Her yıl yeni stajyer pozisyonları Ajans’ın web sitesinde Kasım ayı ortalarında duyurulmaktadır. Ancak ek pozisyonlar yıl boyunca yayınlanmaktadır. Bu nedenle gözlerinizi açık tutun!

Seçilebilmek için teknik veya fen alanında yeni mezun ya da son senenizde olmanız gereklidir. Aynı zamanda ESA üyesi devletlerden veya ESA ile işbirliğinde bulunan Avrupa devletlerinden birinin vatandaşı olmanız gereklidir.

Başvuru için her pozisyona ekli çevrimiçi başvuru formunu doldurup CV’nizi ve bir açıklayıcı mektup ekleyin. Sadece bir çevrimiçi başvuru formu gönderebileceğinizi unutmayın!

 

Doktora sonrası Araştırma Bursu Programı

Eğer genç bir bilim insanı ya da mühendisseniz ESA size uzay bilimi, uzay uygulamaları ve teknoloji alanları ile ilgili çok çeşitli disiplinlerde iki yıllık araştırma bursu sağlamaktadır.

Başvurmak için, yakın dönemde uzay faaliyetleri ile yakından ilgili bir alanda doktora derecenizi almış olmanız ve ESA üyesi devletlerden veya ESA ile işbirliğinde bulunan Avrupa devletlerinden birinin vatandaşı olmanız gereklidir.

Başvurunuzu yılın herhangi bir zamanında yapabilirsiniz. Bununla birlikte değerlendirme süreci genellikle Ekim ayında başlamaktadır.

Başvuru formunuz ile birlikte CV’niz, yayınlarınızın listesi, referanslarınız, doktora belgeniz ve araştırma projenizin ayrıntılı bir tanımını, temp.htr@esa.int adresine gönderiniz.

 

Öğrenci Stajları

Eğer halen öğrenci iseniz ESA size eğitiminizin bir parçası olarak 3 ile 6 aylık stajyerlikler sağlamaktadır. Bu ücretsiz stajlar teknik ve teknik olmayan konularda mevcuttur.

Başvurmak için matematik, mühendislik, fizik, fen ve bilişim teknolojileri, hukuk, finans vb. dallarında lisans öğreniminizi tamamlamak üzere veya mastırınızın ilk yarısında olmanız gerekmektedir.

Çevrimiçi başvuru formunu doldurup ESA’nın başlıca merkezlerinden herhangi birine göndermeniz gereklidir. CV’niz ve neden ESA’da çalışmak istediğinizi anlatan bir açıklayıcı mektubu da başvurunuza eklemelisiniz.

Yayınlanma: Per., 25/04/2013 - 15:24


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!