Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Vulcanus: zapoznaj się bezpośrednio z japońską technologią

A picture
© fotolia.com - luchshen
Interesuje Cię staż w prywatnym sektorze w Kraju Wschodzącego Słońca? Sprawdź, czy kwalifikujesz się do odbycia praktyki w ramach programu Vulcanus.

Utworzony przez Centrum Współpracy Przemysłowej UE-Japonia w 1997 r. program Vulcanus to dla studentów z UE szansa na odbycie stażu polegającego na uczestnictwie w jednotygodniowym seminarium na temat Japonii i czteromiesięcznym intensywnym kursie języka japońskiego, a następnie na odbyciu ośmiomiesięcznej praktyki w wybranym japońskim przedsiębiorstwie.

 

Kto się kwalifikuje?

Aby zakwalifikować się do tego programu, musisz być obywatelem państwa członkowskiego UE oraz być co najmniej na trzecim roku studiów inżynierskich lub na kierunku nauk ścisłych na uniwersytecie w jednym z państw członkowskich UE. Preferowane kierunki studiów to informatyka, inżynieria, inżynieria mechaniczna, chemia, elektronika, biotechnologia, elektrotechnika, fizyka, telekomunikacja, inżynieria oprogramowania, inżynieria nuklearna, budownictwo lądowe i wodne, metalurgia, ceramika, inżynieria systemów itp.

Program rozpoczyna się we wrześniu, zaś kończy w sierpniu następnego roku. Jego celem jest pogłębienie i stymulowanie współpracy przemysłowej oraz lepsze zrozumienie między Japonią i Unią Europejską. Jeżeli w ramach studiów wymagane jest, abyś odbył roczną praktykę, program Vulcanus może zostać zaliczony jako okres studiów.

 

Jak się zgłosić?

Wystarczy, że wyślesz podanie i poczekasz na jego rozpatrzenie! Pod uwagę zostaną wzięte Twoje oceny ze studiów, listy polecające od profesorów, znajomość języka angielskiego, motywacja, wiedza na temat stosunków UE-Japonia oraz zdolność dostosowania się do warunków innej kultury.

 

Finansowanie

Jeżeli obawiasz się, że nie będzie Cię na to wszystko stać, nie martw się – możesz otrzymać pomoc. Udział w programie finansowany jest przez Centrum Współpracy Przemysłowej UE-Japonia oraz przez przedsiębiorstwa goszczące. Otrzymasz 2 mln jenów na pokrycie kosztów podróży. Udział w kursie językowym i w seminarium jest bezpłatny, nie musisz się również martwić o nocleg – zostanie on zapewniony na czas trwania całego programu.