Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Sanatçılar için uluslararası değişim programları

A picture
© shutterstock.com - Masson
Bir sanatçı olarak başka bir ülkede çalışmak size yeni esin kaynakları sağlayabilir. Deneyim ve bilgi kazanır hatta seyircinizi artırabilir veya bir ortaklık başlatabilirsiniz.

Sanatçıların ve kültür profesyonellerinin ülkeler arasındaki hareketi kültürel çeşitlilik ve kültürlerarası diyalogda önemli bir rol oynamaktadır. Sınır ötesi seyahat ederek, eserlerinizi geliştirir, diğer sanatçılarla deneyim alışverişinde bulunur ve onlardan bir şeyler öğrenirsiniz. Yaratıcı yetenek sınırlar ötesinde daha serbest dolaştıkça, farklı kültürel altyapı ve sanatsal geleneklerden gelen yaratıcılar arasında verimli alışveriş ve işbirliği mümkün olmaktadır.

 

Nereden başlamalı?

Sanatçı hareketlilik veya konaklama programına karar vermeden önce motivasyonunuz üzerine düşünün. Neden başka bir yerde kalmak ve çalışmak istediğinizden emin olun.

Tüm fırsatlar arasından seçim yapmak oldukça zahmetli bir görev olabilir, ancak aşağıda yer alan sorulara benzer soruları kendinize sormanız bu işi daha kolay hale getirebilir:

  • Hangi bölge ve hangi alanla ilgileniyorsunuz?
  • Size en uygun konaklama modeli hangisi?
  • Hangi sanat tesislerine ihtiyacınız var?

Bundan sonra değerlendirmeniz gereken başvurular ve finansmandır. Başvuru usulleri birbirlerinden çok farklı olabilir ve katılım çok uzun zaman öncesinden planlanır. Bazı konaklama programları tüm masrafları karşılarken bazıları hiçbirini karşılamaz, bazıları ise masrafların bir kısmını karşılarlar. Gitmeden önce bütçeden emin olun!

 

Bronx’ta bulunan Casita Maria Güzel Sanatlar ve Eğitim Merkezinde misafir sanatçı olarak geçirdiğim süre, projem için çok faydalı oldu. Bronx’ta eşsiz bir topluluk ile işbirliği yapmamı sağlamanın yanı sıra – çalışmamı tamamlayıcı bir unsur – bana güçlendirilmiş ses yaratabileceğim, projeksiyonlar test edebileceğim ve projeyi geliştirebileceğim devasa bir stüdyo alanı (okulun spor salonu) verdi. Casita’daki personel de, uluslararası bir multimedya sanatçısı aralarında çalıştığı için çok heyecanlı ve destekleyiciydiler. Bronx’ta bir spor salonunda karmaşık ve en modern multimedya eserini yaratmak az çok gerçeküstü bir deneyimdi ama eseri olağanüstü bir şekilde ileriye götürdü.
Avusturalya’dan Mark Bolotin, 2012 yılında New York’taydı

 

Nereye bakmalı?

Sınır Ötesi Sanatçılar Vakfı misafir sanatçı programlarına güçlü bir şekilde odaklı kültürel hareketlilik üzerine bir bilgi merkezi.

On the move yaklaşmakta olan son başvuru tarihleri, kılavuzlar ve araç kitlerine genel bakış sağlayan bir kültürel hareketlilik bilgi ağı.

e.mobility sanatsal hareketliliği tanıtan ve sanatçıların misafirlik programı bulabilecekleri, misafirlik projeleri sunabilecekleri ve toplantılar önerebilecekleri bir topluluk.

Residency unlimited dünya çapında konuk sanatçılık için güncel bilgiler veren ücretsiz bir hizmettir.

Res artis dünya çapında bir konuk sanatçılık ağıdır.

 

Yayınlanma: Cum., 12/04/2013 - 11:08


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!