Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Walka z rasizmem w Europie

A picture
© fotolia.com - bojorgensen
Na całym kontynencie zbyt wielu ludzi, wspólnot i społeczności cierpi z powodu niesprawiedliwości i stygmatyzacji wywołanych rasizmem. Co możesz zrobić?

Miliony ludzi spotykają się na codzień z dyskryminacją rasową i etniczną. Dyskryminacja ta może przybrać różne formy: od odmowy traktowania ich jako równoprawnej osoby po podżeganie do nienawiści etnicznej. Każdy z nas może jednak odebrać istotną rolę w likwidacji tych postaw decydując się na udział w inicjatywie spread the word!

 

Let's Fight Racism!

 

 

Futbol przeciwko rasizmowi

UEFA i sieć FARE (Futbol przeciwko rasizmowi w Europie) współpracują w szerzeniu hasła „Zero tolerancji dla wszelkich form rasizmu i dyskryminacji”. W ramach tygodni aktywności FARE kibice, kluby, mniejszości i wspólnoty etniczne współpracują na rzecz tego, by dyskryminacja odeszła w pomrokę dziejów.

Jeśli jesteś członkiem fanklubu, drużyny piłkarskiej, organizacji mniejszości narodowej lub dowolnego rodzaju organizacji pozarządowej w Europie, możesz ubiegać się o niewielki grant, by zrealizować swoją własną inicjatywę w ramach tygodni aktywności. Możesz również pobrać różne materiały do wykorzystania na twojej imprezie.

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

W dniu 21 marca 1960 r. policja otworzyła ogień zabijając 69 osób uczestniczących w pokojowej demonstracji przeciwko apartheidowi w Republice Południowej Afryki. Od tego wydarzenia dzień ten został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

Każdego roku w tym samym czasie ogólnoeuropejski Tydzień Aktywności gromadzi ludzi walczących z rasizmem i dyskryminacją rasową. Również twoja organizacja lub grupa może się do nich przyłączyć, organizując koncerty lub konferencje, wysyłając listy protestacyjne do decydentów politycznych lub znajdując inne sposoby na wyrażenie swojej opinii. Wystarczy skontaktować się z siecią UNITED, by otrzymać wszystkie potrzebne materiały.