Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Avrupa’da ırkçılık ile mücadele

A picture
© fotolia.com - bojorgensen
Tüm kıtada, birçok kişi, topluluk ve toplum hala ırkçılığın getirdiği adaletsizlik ve utanç yüzünden mağdur olmaktadır. Ne yapabilirsiniz?

Irka dayalı ve etnik ayrımcılık milyonlarca kişi için günlük bir gerçekliktir. Bu ayrımcılık, bireylerin temel eşitlik ilkelerinden mahrum bırakılmasından etnik nefretin beslenmesine kadar çeşitli şekiller alabilir. Bununla birlikte her birimiz, ırkçılıkla mücadele hareketinin yayılmasından yana tavır alarak bu davranışların yok edilmesinde önemli bir rol oynayabiliriz!

 

Let's Fight Racism!

 

 

Irkçılığa karşı futbol

UEFA ve FARE ağı (Avrupa’da Irkçılığa Karşı Futbol- Football Against Racism in Europe) her türlü ırkçılık ve ayrımcılığa karşı sıfır tolerans mesajı yaymak için birlikte çalışmaktadırlar. FARE Eylem Haftaları destekçileri, kulüpleri, etnik azınlıkları ve toplulukları ırkçılığın tarihe karışması için bir araya getirmektedir.

Avrupa’da bir fan kulüp, futbol kulübü, etnik azınlık örgütü veya herhangi sivil toplum örgütü üyesiyseniz, Eylem Haftaları boyunca kendi etkinliklerinizi oluşturmak için küçük miktarda bir hibeye başvurabilirsiniz. Ayrıca etkinliklerinizde kullanmak için çeşitli materyalleri de karşıdan yükleyebilirsiniz.

 

Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü

21 Mart 1960 tarihinde Güney Afrika’daki ayrımcı rejim karşıtı barışçı bir gösteri sırasında polis ateş açarak 69 kişiyi öldürdü. O günden itibaren, bu tarih Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü olarak ilan edilmiştir.

Her yıl aynı zamanda, Avrupa çapında Eylem Haftası, ırkçılık ve ırka dayalı ayrımcılıkla mücadele eden insanları bir araya getirmektedir. Kuruluşunuz veya grubunuz da katılabilir ve konserler, konferanslar düzenleyebilir, politika oluşturuculara protesto mektupları gönderebilir veya görüşünüzü dile getirmenin başka bir yolunu bulabilir. İhtiyacınız olan materyali elde etmek için yapmanız gereken sadece Irkçılığa Karşı UNITED (BİRLEŞİK) ağı ile iletişime geçmektir.