Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Romanlar için sosyal içerilme

A picture
© shutterstock.com - Tom Wang
Avrupa’da yaklaşık 10-12 milyon Roman bulunmakta olup bunların çoğu AB vatandaşıdır. Buna rağmen, nesillerdir sosyal ve kurumsal ayrımcılığa maruz kalmışlardır.

Romanlar, Avrupa’daki en büyük ve en eski azınlık grubu olup, bin yıldan fazla bir süredir Avrupa medeniyetinin bütünleyici parçası olmuşlardır. Ancak günümüzde Romanlar aynı zamanda, Batı, Orta ve Doğu Avrupa’da fakirliğe ve sosyal dışlanmaya en fazla maruz kalan etnik gruptur. Romanlar hala ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel hayata tam olarak katılımın ve yaşadıkları toplumda normal kabul edilen yaşam standardı ve refah düzeyinin dışında bırakılmaktadır.

 

Romanlar kimdir?

Romanlar Hint kökenli bir Avrupa halkı olup, ataları Ganj vadisini yaklaşık 800 yıl önce terk etmişlerdir. Bugün dünyanın her yerinde Romanlar bulunmakta olup esas itibarıyla Avrupa’da yaşamaktadırlar.

"Şahsen kendimi öncelikle Roman kökenli bir Sırp vatandaşı olmaktan önce bir birey olarak görüyorum. Hepimiz önce birey sonra vatandaş ve Avrupalıyız: zamanınızı önyargıları besleyerek harcamayın; hayatta yapacak ve keşfedecek çok daha ilginç şeyler var!"
Djordje Jovanovic, Roman kökenli Sırp vatandaşı

 

Romanlar için on yıllık sosyal içerilme programı

2005 -2015 yılları arasında Romanlar için On yıllık Sosyal İçerilme Programı, Avrupa hükümetleri tarafından Romanların statüsünü iyileştirmek ve sosyal içerilmeleri için siyasi bir taahhüdü temsil etmektedir. Bu on yıl, hükümetler, hükümetler arası ve hükümet dışı kuruluşlar ve Roman sivil toplumunu birbirine bağlamaktadır. Bu girişimin asıl öncelikleri eğitim, istihdam, sağlık ve barınmadır.

 

Roman Eğitim Fonu Burs Programı

Roman Eğitim Fonu Bursu, liyakat temelli olup, bir akademik yıl için (yenileme imkânı mevcuttur) Lisans, Master ve Doktora derecesi alacak olan Roman öğrencilere verilmektedir.

Bursun amacı Roman öğrencilerin akademik hareketliliğini teşvik etmek ve uluslararası akademik entegrasyonlarını desteklemektir.

Nasıl başvuracağınızı ve bir sonraki başvuru tarihlerinin ne zaman olduğunu öğrenmek için burs sayfasını ziyaret edin.

 

Genç Romanlara katılın

Eğer genç bir Romansanız veya yalnızca onların davalarını desteklemek istiyorsanız Uluslararası Roman Gençlik Ağı en yüksek Roman nüfuslu ülkelerden kuruluşları bir araya getirmektedir. Ülkenizde bulunup bulunmadığını kontrol edin.

Yayınlanma: Pzt., 15/04/2013 - 11:10


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!