Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

Kelias nuo pabėgėlio iki savanorio Briuselyje

Natalie Kontoulis and Hadi Abdul Hadi. Photographer: Lisa O'Leary
Projektas „Tandem“ – tai iniciatyva, kurią įgyvendinant nevyriausybinės organizacijos suvedamos su pabėgėliais ir prieglobsčio prašytojais, kurie nori 2 savaites padirbėti savanoriais Briuselyje.

Kai Sirijoje kilo karas, Hadis Abdulas Hadis buvo teisės studijų trečiakursis Alepo universitete. Jam tebuvo 22 metai, kai jis buvo priverstas palikti darbą, mokslus ir šeimą. „Bėgti į Europą nusprendžiau 2015 m. Kelionė per Turkiją buvo ilga, – prisimena šis jaunas siras, dabar gyvenantis Briuselyje. – Kilo įvairiausių kliūčių ir turėjome kirsti šalių sienas padedami kontrabandininko.“

 

Natalie Kontoulis yra Briuselyje įsikūrusio europinio tinklo „End Female Genital Mutilation“ („Nutraukti moterų lyties organų žalojimą“) už sklaidą ir ryšius atsakinga pareigūnė. Moterų lyties organų žalojimas yra tam tikrose prieglobsčio prašytojų bendruomenėse Europoje galinti pasitaikyti praktika, todėl tinklas surengė pabėgėliams skirtą konferenciją. Draugė papasakojo Natalie apie iniciatyvą „Tandem“. Ja pasinaudojusi Natalie susipažino su Hadžiu, užsiregistravusiu „Tandem“ svetainėje vos prieš keletą dienų. Hadžio teisės studijos ir pabėgėlio patirtis labai padėjo rengiant konferenciją, o Hadžiui tai buvo vertinga patirtis, nors 2 savaičių pasirodė per mažai. Jis teigia turėjęs „progą pamatyti, kaip veikia europinė organizacija ir kaip ji rengia susitikimus“.

 

Dabar jau 26-erių Hadis gyvena Belgijos sostinėje su tėvu. Jis turi pabėgėlio statusą ir leidimą 5 metus gyventi Belgijoje. „Kai bėgi nuo karo, griebiesi bet kokios ištiestos rankos, – tvirtina jis. – Mano namuose jie sunaikino viską.“ Hadis lanko prancūzų kalbos kursus ir ketina baigti teisės studijas Belgijoje: „Tikiuosi baigti universitetą, tapti teisininku ir pradėti naują gyvenimą.“

 

 Iniciatyvos „Tandem“ tikslas – padėti pabėgėliams ir prieglobsčio prašytojams pradėti naują gyvenimą Briuselyje. Ji buvo pradėta vykdyti 2016 m. birželio 20-ąją – Pasaulinę pabėgėlių dieną. Nuo to laiko dalyvauti šioje iniciatyvoje, kurią organizavo nevyriausybinių Europos organizacijų darbuotojai, užsiregistravo 36 priimančiosios organizacijos, o 34 pabėgėliai dirbo savanoriais.

 

Priimančiosios organizacijos skiria 25 eurus dienpinigių ir pasirūpina draudimu. Įgyvendinant iniciatyvą „Tandem“ bendradarbiaujama su Flandrijos savanoriškos veiklos agentūra Briuselyje siekiant užtikrinti, kad neliktų jokių neaiškių teisinių klausimų ir kad savanoriška veikla nebūtų vykdoma tenkinant komercinių įmonių arba privačių asmenų interesus.

Nadzeya Laurentsyeva and Wali Ahmad Yar at CEPS offices.

 

Paprastai pokalbis pabėgėlio statusui gauti trunka 4 valandas. Waliui Ahmadui Yarui užteko 15 minučių. 23 metų afganistanietis žurnalistas paskelbė tyrimą, kuriame atskleidė korupciją Afganistano vyriausybėje: „Niekada neketinau palikti Afganistano, tačiau, paskelbus tyrimą, dėl kilusių problemų su vyriausybe ir Talibanu man teko bėgti.“ Gavęs vizą jis paliko savo miestą Gaznį ir 2015 m. atvyko į Briuselį.

 

Dar po dvejų metų, būdamas 25-erių, jis rengiasi baigti politikos mokslų magistro studijas Laisvajame Briuselio universitete ir, pasinaudojęs iniciatyva „Tandem“, 2 savaites dirba savanoriu Europos politikos studijų centre. Šio centro mokslinė bendradarbė Nadzeya Laurentsyeva nusprendė dalyvauti iniciatyvoje „Tandem“, nes centras vertino Miunchene veikiančios nevyriausybinės organizacijos, padedančios prieglobsčio prašytojams užmegzti ryšius su galimais darbdaviais, darbą. Walis labai „padėjo telefonu susikalbėti su atvykėliais iš Afganistano ir Pakistano jų gimtąja kalba ir užpildyti klausimyną“.

 

Jaunasis afganistanietis nuolat palaiko ryšius su kitais pabėgėliais – ne tik Belgijoje, bet ir kitose ES šalyse. Walis tvirtina: „Visuomet kalbamės apie mūsų problemas, todėl tai tikrai galėtų būti naudinga mano darbui čia.“ Iniciatyva „Tandem“ buvo labai svarbi Waliui ieškant „kelio tarptautinėse institucijose“, nes anksčiau jis neturėjo jokių ryšių ir visos jo stažuočių paraiškos būdavo atmetamos.

 

Nadzeya teigia, kad „Tandem“ tikslas – sudaryti sąlygas žmonėms susitikti. Įdarbinti pabėgėlį nėra taip sunku. Iš tiesų Walio įžvalgos buvo tokios vertingos, jog ji yra įsitikinusi, kad „galbūt Walis galėtų padirbėti stažuotoju ilgiau – tai atrodo įmanoma“.

 

 

Paskelbta: P, 18/12/2017 - 16:00


Tweet Button: 

Susijusios nuorodos


Info for young people in the western balkans

Reikia specialisto pagalbos ar patarimo?

Teiraukitės mūsų!