Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

No vienkārša bēgļa līdz brīvprātīgajam Briselē

Natalie Kontoulis and Hadi Abdul Hadi. Photographer: Lisa O'Leary
Projekts “Tandem” ir iniciatīva, kas saista NVO ar bēgļiem un patvēruma meklētājiem, kuri vēlas iesaistīties divu nedēļu brīvprātīgajā darbā Briselē.

Kad Sīrijā sākās karš, Hadi Abduls Hadi bija trešā kursa tiesību zinātņu students Alepo Universitātē. Viņam bija 22 gadi, kad viņš bija spiests pamest darbu, studijas un ģimeni. “2015. gadā es nolēmu doties uz Eiropu. Tas bija tāls ceļš cauri Turcijai,” atceras Hadi. “Mums bija daudz šķēršļu un bija jāšķērso vairāku valstu robežas, izmantojot cilvēku kontrabandista palīdzību,” atceras jaunais sīrietis, kurš tagad dzīvo Briselē.

 

Natālija Kontulisa (Natalie Kontoulis) ir aizstāvības koordinatore organizācijā “End Female Genital Mutilation” (“Cīņa pret sieviešu ģenitāliju kropļošanu”), kas ir Eiropas mēroga tīkls, kura galvenā mītne ir Briselē. Sieviešu ģenitāliju kropļošana ir prakse, kas var skart noteiktas patvēruma meklētāju kopienas Eiropā, tāpēc minētais tīkls noorganizēja konferenci, kas bija vērsta uz bēgļu sabiedrības daļu. Natālijas draugs pastāstīja viņai par iniciatīvu “Tandem”, kas pēc tam saveda kopā Natāliju un Hadi, kurš bija reģistrējies “Tandem” dažas dienas iepriekš. Organizējot konferenci, Hadi zināšanas juridiskajā jomā un pieredze kā bēglim izrādījās ļoti noderīgas. Hadi pat divas nedēļas šķita par maz. Viņš saka, ka tā bija laba pieredze: “Man bija iespēja uzzināt, kā darbojas Eiropas birojs un kā viņi organizē tikšanās.”

 

Tagad Hadi ir 26 gadus vecs un dzīvo Beļģijas galvaspilsētā kopā ar savu tēvu, viņam ir piešķirts bēgļa statuss un piecu gadu uzturēšanās atļauja Beļģijā. “Bēgot no kara, cilvēks ir gatavs pieķerties pie jebkuras rokas, kas tiek pasniegta pretī. Karš manās mājās iznīcināja visu,” viņš atceras.  Hadi apmeklē franču valodas kursus un plāno pabeigt tiesību zinātņu studijas Beļģijā. “Es ceru absolvēt augstskolu, kļūt par juristu un sākt jaunu dzīvi,” viņš pārliecināti stāsta.

 

Iniciatīvas “Tandem” mērķis ir palīdzēt bēgļiem un patvēruma meklētājiem sākt jaunu dzīvi Briselē. Šī iniciatīva tika uzsākta 2016. gada 20. jūnijā, Pasaules bēgļu dienā. Kopš tā laika šajā iniciatīvā, ko organizē Eiropas NVO pārstāvji, ir reģistrējušās 36 uzņēmējorganizācijas un iesaistījušies 34 bēgļi, kuri darbojas kā brīvprātīgie.

 

Uzņēmējorganizācijas sagādā dienas naudu EUR 25 apmērā un apdrošināšanu. “Tandem” sadarbojas ar Flāmu brīvprātīgo aģentūru Briselē, lai nodrošinātu, ka ir noskaidroti visi juridiskie jautājumi un brīvprātīgais darbs netiek veikts komercuzņēmumu vai privātpersonu labā.

 

Nadzeya Laurentsyeva and Wali Ahmad Yar at CEPS offices.

 

Parasti intervija bēgļa statusa saņemšanai ilgst četras stundas. Taču Vali Ahmadam Jaram pietika ar 15 minūtēm, lai to saņemtu. Šis 23 gadus vecais afgāņu žurnālists bija publicējis rakstu par korupciju Afganistānas valdībā. “Man nekad nebija ienācis prātā bēgt no Afganistānas, bet, kad es publicēju šo rakstu, radās sarežģījumi ar valdību un Taliban un man nācās bēgt.” Viņš ieguva vīzu un pameta Gaznī, lai dotos uz Briseli, kur viņš ieradās 2015. gadā.

 

Tagad, pēc diviem gadiem, 25 gadu vecumā viņš ir gandrīz pabeidzis maģistra studijas politikas zinātnē Briseles Brīvajā universitātē un sadarbībā ar “Tandem” ir iesaistījies divu nedēļu brīvprātīgajā darbā Eiropas politikas studiju centrā (CEPS). CEPS zinātniskā līdzstrādniece Nadzeja Laurentsjeva (Nadzeya Laurentsyeva) nolēma piedalīties “Tandem” darbībā, jo viņi izvērtēja kādas Minhenes NVO darbu — minētā NVO palīdz patvēruma meklētājiem sazināties ar potenciālajiem darba devējiem. Vali zināšanas bija ļoti noderīgas, telefoniski intervējot cilvēkus no Afganistānas un Pakistānas viņu dzimtajā valodā, lai aizpildītu anketu.

 

Šis afgāņu jaunietis regulāri sazinās ar citiem bēgļiem ne vien Beļģijā, bet arī citās ES valstīs. “Mēs vienmēr runājam par mūsu problēmām, tāpēc tas var man ļoti noderēt šajā darbā,” apgalvo Vali. “Tandem” bija Vali lielākais palīgs, lai rastu iespējas sadarbībā ar starptautiskām iestādēm, jo iepriekš viņam nebija kontaktu un visi viņa prakses pieteikumi tika noraidīti.

 

Nadzeja uzsver: ““Tandem” mērķis ir savest kopā cilvēkus. Pieņemt darbā bēgli nav nemaz tik sarežģīti.” Patiesībā Vali pieredze ir izrādījusies tik vērtīga, ka viņa ir pārliecināta, ka Vali būs iespēja strādāt par praktikantu ilgāk. "Tas šķiet iespējams.”

 

publicēts: P., 18/12/2017 - 15:43


Tweet Button: 

Noderīgas saites


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!