Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Máte skúsenosti s nenávistnými prejavmi na internete?

© fotolia.com - Oscar Espinosa
Mnohí z nás trávia časť každého dňa online – prostredníctvom sociálnych médií, hovorov s priateľmi, sledovania televíznych programov alebo vyhľadávaním informácií do školy alebo práce. Ale čo sa stane, ak sa stanete terčom internetových prejavov nenávisti?

Cieľom mládežníckej kampane No Hate Speech Movement (Hnutie proti prejavom nenávisti) je nabádať mladých ľudí, aby sa postavili za ľudské práva a bojovali proti nenávisti na internete (napr. rasizmu, homofóbii, sexizmu a iným druhom šikanovania na internete).

 

Túto kampaň vytvorila Rada Európy a jej zámerom je využívať webové prostredie v boji proti prejavom nenávisti na internete. Cieľom hnutia je zvýšiť povedomie o nenávistných prejavoch medzi mladými ľuďmi, naučiť ich, aby rozpoznali, keď dochádza k porušovaniu ľudských práv a pomôcť im chrániť samých seba a iných ľudí v otázke ľudských práv.

 

Zo správy Agentúry EÚ pre základné práva vyplýva, že menšiny (vrátane Rómov, migrantov a LGBTI osôb) sú najčastejším cieľom všetkých druhov trestných činov páchaných z nenávisti vrátane internetových nenávistných prejavov. Zneužívajúce osoby využívajú zjavnú anonymitu online komunikácie.

 

Pozrite si video oficiálnej kampane:

 

 

Ako môžete pomôcť?

Na podporu hnutia proti prejavom nenávisti môžete urobiť týchto 5 vecí:

 

  1. Nahrať posolstvá proti nenávistným prejavom, obrázky, videá a iný obsah, ktoré ste vytvorili.

 

  1. Stali ste sa svedkom alebo obeťou nenávistných prejavov na internete? Oznámte to a pošlite odkaz Hate Speech Watch, platforme zriadenej na mapovanie online prejavov nenávisti.

 

  1. Prečítať si blog nohatespeech. Dozviete sa o nadchádzajúcich podujatiach a spôsoboch, ako sa môžete zapojiť. Nohatespeech môžete sledovať aj na Facebooku alebo Twitteri.

 

  1. Podpísať petíciu na zavedenie Európskeho dňa obetí trestných činov z nenávisti na 22. júla.

 

  1. Zorganizovať podujatie na podporu Európskeho dňa obetí trestných činov z nenávisti 22. júla 2016 v škole, mládežníckej skupine alebo na verejnom priestranstve s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti o trestných činoch páchaných z nenávisti, ku ktorým došlo vo vašej krajine alebo v komunite.

 

Súvisiace odkazy:

Mapovanie projektov na boj proti nenávisti na internete

Dátum uverejnenia: štv., 12/11/2015 - 09:54


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!