Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Mowa nienawiści w internecie

© fotolia.com - Oscar Espinosa
Wielu z nas spędza codziennie sporo czasu w internecie: korzystając z mediów społecznościowych, korespondując ze znajomymi, oglądając telewizję czy też szukając informacji potrzebnych w szkole lub pracy. Każdy z nas może paść ofiarą nadużyć internetowych. Co wtedy zrobić?

 

Ruch przeciw mowie nienawiści No Hate Speech Movement zachęca młodych ludzi do walki o prawa człowieka i przeciwko mowie nienawiści w internecie (np. treści rasistowskie, homofobiczne i seksistowskie czy inne rodzaje cyberprzemocy).

 

Ruch powstał z inicjatywy Rady Europy i ma na celu wykorzystywanie internetu do zwalczania nadużyć online. Ma na celu zwrócić uwagę młodych ludzi na problem mowy nienawiści i nauczyć ich, jak rozpoznać, kiedy prawa człowieka są łamane, a także pomóc im bronić praw człowieka – zarówno własnych jak i innych ludzi.

 

Z raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej wynika, że mniejszości (w tym społeczność romska, środowiska LGTBI i imigranci) są najczęstszymi celami wszystkich rodzajów przestępstw z nienawiści, w tym nadużyć online. Anonimowość komunikacji online sprzyja temu zjawisku.

 

Zobacz nagranie wideo na temat kampanii:

 

 

Jak mogę pomóc?

Oto pięć rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć kampanię:

 

  1. Prześlij swoją wiadomość, swoje filmy, zdjęcia i inne treści przeciwko mowie nienawiści.

 

  1. Byłeś świadkiem lub ofiarą przemocy w internecie? Zgłoś to, wysyłając link do Hate Speech Watch, platformy stworzonej do mapowania mowy nienawiści w internecie.

 

  1. Czytaj bloga nohatespeech. Znajdziesz tam informacje o nadchodzących wydarzeniach i dowiesz się, w jaki sposób możesz się zaangażować. Nohatespeech możesz śledzić na Facebooku lub na Twitterze.

 

  1. Podpisz petycję dotyczącą ustanowienia 22 lipca Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw z Nienawiści.

 

  1. Zorganizuj imprezę w szkole, w swojej grupie młodzieżowej lub w miejscu publicznym, aby wesprzeć inicjatywę Europejski Dzień Ofiar Przestępstw z Nienawiści w dniu 22 lipca 2016 r. i w ten sposób zwrócić uwagę na kwestię tego typu przestępstw w Twoim otoczeniu lub kraju.

 

Ciekawe strony:

Mapowanie projektów mających na celu zwalczanie mowy nienawiści w internecie

Opublikowane: czw., 12/11/2015 - 09:52


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie