Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Społecznie, ale nie radykalnie!

© fotolia.com - hikrcn
Media pełne są doniesień o młodych ludziach, których postawy się radykalizują. Dowiedz się, co robi UE w tym zakresie.

Jeśli pracujesz z młodzieżą i obawiasz się różnych form radykalizacji postaw w swojej społeczności, odwiedź stronę sieci upowszechniania wiedzy o radykalizacji postaw lub projektu IMPACT Europe finansowanego z środków UE i mającego na celu realizowanie badań i rozpowszechnianie sprawdzonych rozwiązań w zakresie zapobiegania radykalizacji.

 

Nie w naszym imieniu!

Po zamachach terrorystycznych we Francji i w Danii na początku 2015 r. unijny komisarz Tibor Navracsics i ministrowie edukacji państw UE zobowiązali się 17 marca w Paryżu do zadbania o to, by edukacja propagowała europejskie wartości obywatelskie. Unia Europejska finansuje także kilka projektów wspierających wzajemne zrozumienie.

 

Wspólnoty religijne również przyczyniają się do rozwiązania tego problemu. Na przykład w ramach kampanii #NotInMyName, zainicjowanej przez londyńską Fundację na rzecz Aktywnych Zmian (Active Change Foundation), muzułmaninie są zachęcani do potępiania terroryzmu w mediach społecznościowych. Obecnie kampania prowadzona jest także w innych krajach.

 

Bądź aktywny społecznie – poczuj się bardziej zintegrowany

Na radykalizację postaw młodych ludzi często mają wpływ nagrania wideo dostępne w internecie lub kontakty z otoczeniem. Większa integracja ze społeczeństwem, w którym żyją, może pomóc uniknąć radykalizacji. Według niedawnego sondażu Eurobarometru odsetek młodych ludzi w UE, którzy twierdzą, że brali udział w działaniach przynajmniej jednej organizacji (np. klub sportowy, partia polityczna, organizacja praw człowieka) w ubiegłym roku, spadł do 49 proc. (z 56 proc. w 2013 r.). Najbardziej popularne są kluby sportowe (29 proc.), organizacje młodzieżowe lub kluby rekreacyjne (16 proc.) i organizacje obywatelskie (11 proc.).

 

Jeśli chcesz być bardziej aktywny w społeczeństwie, możesz zaangażować się w jedno z działań zaprezentowanych w Europejskim Portalu Młodzieżowym. Jeśli chcesz zrobić coś dla innych, możesz zostać wolontariuszem za granicą w ramach programu Wolontariat Europejski. Warto też zajrzeć na listę z ofertami staży i stypendiów oraz aktualnymi konkursami. Jeśli interesuje Cię polityka na rzecz młodzieży, możesz wziąć udział w tzw. zorganizowanym dialogu, czyli debacie między młodzieżą a politykami, która ma im pomóc lepiej kształtować politykę.

 

Ciekawe strony

Opublikowane: pt., 06/11/2015 - 16:19


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie