Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Zapoj se do společnosti, radikalizace nikomu nepomůže

© fotolia.com - hikrcn
V médiích se často setkáváme se zprávami o radikalizaci mladých po celém světě. Přečtěte si, jak se tomu EU snaží zabránit.

Pokud pracujete s mládeží a znepokojuje vás tendence k její radikalizaci ve vašem okolí, podívejte se na stránky Sítě pro zvyšování povědomí o radikalizaci nebo na stránky projektu IMPACT Europe, který financuje EU s cílem hledat osvědčené způsoby, jak prevenci radikalizovat, a tyto poznatky šířit.

 

Boj proti radikalizaci na všech frontách

Po teroristických útocích ve Francii a Dánsku v prvních měsících roku 2015 se evropský komisař Tibor Navracsics spolu s ministry školství členských zemí na setkání v Paříži dne 17. března dohodli na tom, že je třeba zajistit, aby se v rámci vzdělávacích systémů prosazovaly evropské občanské hodnoty. Vedle toho financuje Evropská unie několik projektů na podporu vzájemného porozumění.

 

Do boje s radikalizací se zapojují i náboženské komunity. Jako příklad bychom mohli uvést kampaň #NotInMyName, kterou vede londýnská nadace Active Change Foundation a jejímž cílem je motivovat muslimy k odsouzení terorismu prostřednictvím sociálních médií. Kampaň se již rozšířila do několika jiných zemí.

 

Zapojte se do dění ve společnosti

Mladí lidé se často radikalizují prostřednictvím videí, které shlédnou na internetu, nebo je k tomu vedou kamarádi v okolí. Tomu lze zabránit tak, že zajistíme, aby se mladí lidé plně integrovali do společnosti. Podle nedávného průzkumu Eurobarometer o mladých lidech EU se počet mladých lidí, kteří uvedli, že se v loňském roce účastnili nějaké aktivity alespoň v jedné organizaci (např. sportovním klubu, politické straně, organizace na ochranu lidských práv), snížil na 49 % (z 56 % v roce 2013). Nejoblíbenější přitom byly sportovní oddíly (29 %), mládežnické organizace a zájmové skupiny (16 %) a místní komunity (11 %).

 

Chcete-li se více zapojit do společenských aktivit, podívejte se, co nabízí Evropský portál mládeže. Můžete na příklad udělat něco pro dobrou věc a zúčastnit se programu Evropské dobrovolné služby. Nebo se podívejte na seznam příležitostí, jak získat odbornou praxi nebo vyjet na stipendium. Zajímáte se o politiku mládeže? Zapojte se do strukturovaného dialogu a přispějte k lepší tvorbě politik v této oblasti.

 

Související odkazy

Zveřejněno: pá, 06/11/2015 - 15:05


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz