Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Sosyal içerme nedir?

A picture
© iStockphoto.com - skynesher
Kapsayıcı bir toplum, herkesin eşit fırsatlar ve düzgün yaşam standartlarına sahip olduğu - çeşitliliğin bölücü değil bir güç kaynağı kabul edildiği, karşılıklı saygı ve yardımlaşmaya dayalı bir toplumdur. Avrupa hayali mi gerçeklik mi?

Sosyal içerme kendinizi ortak kimlik ve paylaşılan değerlerle birbirine bağlı bir toplumun bir parçası hissetmenizle ilgilidir.

Yoksulluk kişilerin kendilerini dışlanmış hissetmelerinin temel nedenlerinden birisidir. Sağlık ve sosyal hizmetlere ve iş imkânlarına erişimin olmaması da sosyal dışlanmaya neden olabilir.

Ne kadar iyi eğitimli veya mali açıdan varsıl olsanız da aidiyet hissetmeyebilirsiniz. Sosyal dışlanma yalnızca maddi açıdan yoksun kişileri etkilemez. Avrupa ve Orta Asya Bölgesinde her üç kişiden biri sosyal olarak dışlanmış durumdadır.

 

Gençler ve sosyal içerme

Gençler bir toplumdaki en kolay incinebilir kesimdir, özellikle de ciddi ekonomik gerileme dönemlerinde. 5 çocuktan (17 yaşına kadar) 1’i yoksulluk riski altındaki ailelerde yaşamakta ve AB’de genç yetişkinlerin (18-24 yaşları arasında) üçte biri şu anda işsiz - eğitim görmemekte, istihdam dışında veya öğretim görmemektedir.

Nerede yaşadığınız da önemli bir rol oynamaktadır. Kırsal bölgelerdekilerin, şehirdekilere nazaran dört kat daha fazla sosyal dışlanmaya maruz kalma ihtimali bulunmaktadır.

 

Ne yapabilirsiniz?

Hem AB Gençlik Stratejisi hem de Faal Gençlik Programı sosyal içerme ile ilgilenmekte ve gençlerin AB genelinde öğrenmesi ve katılım sağlaması için birçok olanak sağlamaktadır.

Ayrıca AB Yapılandırılmış Diyalogu’na dâhil olabilir veya diğer gençlerin Selanik - 2014 Gençlik Konferansı'nda neler söylediklerine bakabilirsiniz.

Yayınlanma: Per., 11/04/2013 - 17:33


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!