Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Tüketici Hakları– kendi haklarınızı biliyor musunuz?

A picture
© fotolia.com - Art Allianz
AB hukuku tüm Avrupalılara belirli tüketici hakları vermektedir. Haklarınıza düzgün bir şekilde saygı gösterildiğinden emin olmak için bu hakların neler olduklarını bilmeniz gereklidir.

AB tüketici hakları sözleşmeler, gıda, sağlık, çevrimiçi haklar ve diğer alanları kapsamaktadır. Bir dahaki sefere başka bir AB ülkesinden kusurlu bir ürün aldığınızda ya da uçuşunuz ertelendiği veya iptal edildiğinde, bu gibi durumlar ve başkaca durumlarda hangi haklara sahip olduğunuzu aşağıdaki iki web sitesinden öğrenebilirsiniz:

 

EU consumer policy explained in 3 minutes

 

Yardım ve tavsiye

Fransa’da yaşayan Michel, bir Alman web sitesinden dijital kamera sipariş etmiştir. Kamera için 300€ avans ödemiş ve kendisine Alman satıcının kamerayı posta ile yolladığı bilgisi verilmiştir. Ancak kamera hiç bir zaman gelmemiştir. Michel, satıcı ile bir kaç kez temasa geçmeye çalışmış ancak yanıt alamamıştır, Fransa’daki Avrupa Tüketici Merkezinden (ECC) yardım istemiştir. Fransız (ECC)’si, doğrudan doğruya satıcıya gidebilecek olan Alman tüketici kuruluşu ile temasa geçmiştir. Satıcını, herhangi bir gönderi makbuzu olmadığı için Michel’e yeni bir kamera vermek zorunda kalmıştır.

 

Sizin de benzer sorunlarınız varsa, tüm Avrupa’da yer alan Avrupa Tüketici Merkezleri Ağı (ECC-Net) size ücretsiz yardım ve tavsiye sağlayacaktır. Çevrimiçi olarak veya ülkenizde yardım alabilirsiniz zira her AB ülkesinde (ve Norveç ve İzlanda’da) bir Avrupa Tüketici Merkezi bulunmaktadır.

 

Daha fazla bilgi edinin

Haklarınızla ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Dolceta size tüketici hakları, hizmetler, ürün güvenliği, sürdürülebilir tüketim ve finansal hizmetlere odaklı çevrimiçi modüller sağlamaktadır.

Avrupa Günlüğü size sağlık ve tüketicilerin korunması, yurtdışında öğrenim görme, çevre vb. konularda ve AB kurumları hakkında bilgi vermektedir.

Yayınlanma Cum., 12/04/2013 - 14:59
Son güncelleme Çar., 07/05/2014 - 12:07


İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!