Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Práva spotrebiteľov – poznáte svoje práva?

A picture
© fotolia.com - Art Allianz
Právne predpisy EÚ priznávajú každému Európanovi určité spotrebiteľské práva. Ak chcete mať istotu, že sa vaše práva primerane rešpektujú, mali by ste ich najskôr poznať.

Spotrebiteľské práva EÚ sa vzťahujú na oblasti ako zmluvy, potraviny, zdravie, online nákupy a ďalšie. Keď vám nabudúce dodajú z inej krajiny EÚ chybný výrobok alebo sa váš let omešká či ho zrušia, na týchto dvoch webových lokalitách nájdete informácie o tom, aké práva mate v týchto a ďalších prípadoch:

 

EU consumer policy explained in 3 minutes

 

Pomoc a poradenstvo

Michel z Francúzska si objednal digitálny fotoaparát z nemeckej internetovej stránky. Dopredu zaplatil čiastku 300 EUR a následne dostal informáciu o tom, že nemecký obchodník mu zaslal fotoaparát poštou. Ten však nebol nikdy doručený. Michel sa niekoľkokrát pokúsil skontaktovať s obchodníkom, ale keď nedostal žiadnu odpoveď, požiadal o pomoc francúzske Európske spotrebiteľské centrum [European Consumer Centre (ECC)]. Francúzske centrum sa spojilo s nemeckým spotrebiteľským orgánom, ktorý sa dostal priamo k obchodníkovi. Keďže obchodník nemal žiadne poštové potvrdenie o zaslaní fotoaparátu, musel Michelovi poskytnúť nový fotoaparát.

 

Ak máte podobné problémy, celoeurópska sieť spotrebiteľských centier (ECC-Net) vám ponúka bezplatnú pomoc a poradenstvo. Pomoc ponúka online alebo prostredníctvom zastúpenia vo vašej krajine, keďže Európske spotrebiteľské centrum sa nachádza v každej krajine EÚ (a v Nórsku a na Islande).

 

Ďalšie informácie

Ak sa chcete o svojich právach dozvedieť ešte viac, projekt Dolceta vám ponúka online školiace moduly zamerané na práva spotrebiteľov, bezpečnosť výrobkov, udržateľnú spotrebu a finančné služby.

Portál Europa Diary ponúka informácie o inštitúciách EÚ a oblastiach politiky, ako sú zdravie a ochrana spotrebiteľov, štúdium v zahraničí, životné prostredie atď.

Dátum uverejnenia pia., 12/04/2013 - 14:54
Posledná aktualizácia str., 07/05/2014 - 12:07


Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!