Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

Vartotojų teisės. Ar jas žinote?

A picture
© fotolia.com - Art Allianz
ES teisės aktais visiems europiečiams suteikiamos tam tikros vartotojų teisės. Tam, kad jos būtų tinkamai užtikrinamos, reikia jas žinoti.

ES vartotojų teisės taikomos sutarčių, maisto produktų, sveikatos, teisių elektroninėje erdvėje ir kitose srityse. Jeigu kitą kartą iš kitos ES šalies nusipirksite defektų turintį gaminį arba jeigu vėluos jūsų lėktuvas arba skrydis iš viso bus atšauktas, ginkite savo teises. Jas galite sužinoti šiose dviejose svetainėse:

  • Sveikata ir vartotojai – informacija apie produktų saugą, vartotojų teises, apsipirkimą užsienyje ir atostogas.
  • Jūsų Europa. Vartotojai – informacija apie apsipirkimą, teises elektroninėje erdvėje ir asmeninius finansus.

 

EU consumer policy explained in 3 minutes

 

Pagalba ir patarimai

Prancūzijoje gyvenantis Michelis vokiškoje interneto svetainėje užsisakė skaitmeninį fotoaparatą. Už fotoaparatą jis avansu sumokėjo 300 eurų ir buvo informuotas, kad prekybininkas Vokietijoje prekę išsiuntė paštu. Tačiau fotoaparatas taip ir nebuvo pristatytas. Michelis kelis kartus bandė susiekti su prekybininku, bet, negavęs jokio atsakymo, kreipėsi pagalbos į Europos vartotojų centrą Prancūzijoje. Šis centras susisiekė su Vokietijos vartotojų teisių apsaugos elektroninėje erdvėje įstaiga, kurios atstovai galėjo nuvykti tiesiai pas prekybininką. Kadangi prekybininkas neturėjo jokio prekės siuntimo paštu įrodymo, jis turėjo išsiųsti Micheliui naują fotoaparatą.

 

Jeigu jums kilo panašių problemų, visoje ES veikiantis Europos vartotojų centrų (ECC-Net) tinklas gali suteikti jums nemokamą pagalbą ir patarimų. Pagalbą galite gauti internetu arba savo šalyje, nes Europos vartotojų centras yra kiekvienoje ES šalyje (taip pat Norvegijoje ir Islandijoje).

 

Norintiems sužinoti daugiau

Jei apie savo teises norite sužinoti dar daugiau, interneto svetainėje „Dolceta“ rasite mokymo modulių, skirtų informavimui apie vartotojų teises, paslaugas, produktų saugą, tausų vartojimą ir finansines paslaugas.

Svetainėje „Europa Diary“ rasite informacijos apie ES institucijas, sveikatos ir vartotojų apsaugos, studijų užsienyje, aplinkos ir kitus klausimus.