Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Czy faktycznie mamy równouprawnienie płci?

A picture
© shutterstock.com - Aaron Amat
Nawet dziś, w XXI wieku, ciągle brakuje równego traktowania mężczyzn i kobiet, zwłaszcza na rynku pracy. W UE kobiety zarabiają średnio przez całe życie o 17% mniej niż mężczyźni.

W ostatnich dziesięcioleciach UE poczyniła znaczne postępy na rzecz zrównania praw płci: więcej kobiet pracuje obecnie zawodowo, kobiety mają też lepszy dostęp do edukacji i szkoleń. Komisja Europejska działa na rzecz równości płci poprzez strategię na rzecz równości kobiet i mężczyzn 2010–2015.

 

Close the gender pay gap

 

Dzień Równej Płacy

Pierwszy europejski Dzień Równej Płacy został zorganizowany w marcu 2011 r., w celu lepszego uświadomienia obywatelom różnic w wynagrodzeniach otrzymywanych przez kobiety i mężczyzn. Wybrano datę 5 marca, czyli dzień, w którym statystyczna kobieta zarobi tyle, co statystyczny mężczyzna zarobił w 2010 (co oznacza, że kobieta musi przepracować dodatkowe 64 dni).  Dzień Równej Płacy od kilku lat jest obchodzony corocznie w wielu europejskich krajach.

„Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń przypomina nam, jak wiele jeszcze należy zrobić, aby zlikwidować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn”, powiedziała Viviane Reding (wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz ds. sprawiedliwości), zobowiązując się do współpracy z rządami, przedsiębiorcami i związkami zawodowymi w UE, „aby w przyszłości nie było konieczne organizowanie Dnia Równej Płacy w celu podkreślania rozbieżności w zarobkach kobiet i mężczyzn".
 

Oblicz różnicę w wynagrodzeniu obu płci na twoim stanowisku pracy.

 

Jak uzyskać pomoc?

Czy kiedykolwiek miałeś/-aś wrażenie, że nie dostałeś/-aś pracy ze względu na swoją płeć? A może byłeś/-aś świadkiem, jak ktoś był traktowany w sposób krzywdzący z powodu swojej płci? Skontaktuj się ze swoim krajowym organem ds. równości płci i dowiedz się, jak UE może ci pomóc.

Jeżeli myślisz o założeniu swojego biznesu, inicjatywa „Równość - to się opłaca” może pomóc ci w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych kobiet na rynku pracy. W ramach inicjatywy podano również sposoby wymiany sprawdzonych metod w rekrutacji, utrzymaniu i dalszym rozwoju najbardziej utalentowanych pracowników oraz zmniejszenia różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.