Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Cinsiyet eşitliği gerçek mi?

A picture
© shutterstock.com - Aaron Amat
Şu anda, 21. yüzyılda bile kadın ve erkek arasında, özellikle de işgücü pazarında eşitsizlikler bulunmaktadır. AB’de kadınlar hayatları boyunca erkeklerden %17 daha az kazanmaktadırlar.

Son bir kaç on yıl içinde AB cinsiyet eşitliğine doğru önemli ilerleme kaydetmiştir: artık daha fazla kadın işe gitmekte ve eğitim ve öğretime daha rahat erişmektedirler. Avrupa Komisyonu, kadın ve erkek arasında eşitlik için strateji ile cinsiyet eşitliğinin desteklenmesine yardımcı olmuştur.

 

 

Eşit Ücret Günü

Birinci Avrupa Eşit Ücret Günü, kadın ve erkek arasındaki ücret uçurumuna ilişkin farkındalığı artırmak amacıyla 2011 yılının Mart ayında gerçekleştirilmiştir. 5 Mart tarihi, ortalama bir kadının 2010 yılında ortalama bir erkeğin kazandığı kadar kazanacağı tarih, yani fazladan 64 günü ifade etmektedir. Eşit Ücret Günü birçok Avrupa ülkesinde bir kaç yıldır kutlanmaktadır.

Viviane Reding (Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Adalet Komisyonu Üyesi) “Avrupa Eşit Ücret Günü, cinsiyetler arası ücret uçurumunu kapamak için ne kadar çok çalışılması gerektiğini hatırlatmaktadır” demiş ve AB hükümetleri, işveren ve işçi sendikaları ile çalışmayı taahhüt ederek “böylelikle bir gün erkek ve kadın arasındaki gelir farklılıklarına dikkat çekmek için Eşit Ücret Gününe artık ihtiyacımız kalmayacak” ifadelerinde bulunmuştur.
 

İşinizdeki cinsiyetler arası ücret uçurumunu hesaplayın.

 

Yardım Almak

Hiç cinsiyetinizin sizin bir işe alınmanızı engellediğini hissettiğiniz oldu mu? Ya da birinin cinsiyeti yüzünden haksızlığa uğradığına tanık oldunuz mu? Ulusal cinsiyet eşitliği kurumunuza başvurarak AB hukukunun davanızı nasıl destekleyebileceğini öğrenin.

Eğer bir iş kurmak istiyorsanız Eşitlik Kazandırır inisiyatifi size işgücü pazarındaki kadınlar arasından ihtiyacınız olan becerilere sahip çalışanları bulmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda, en iyi yetenekleri çekmek, elde tutmak ve geliştirmek için iyi uygulama alışverişi ve cinsiyetler arası ücret uçurumunu azaltma yöntemleri sağlamaktadır.