Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Temel haklarınızı bilin

The 30 Articles of Human Rights

İnsan hakları; vatandaşlık, ikametgah, cinsiyet, ulusal veya etnik köken, renk, din, cinsel yönelim, dil veya herhangi başkaca bir kritere bakılmaksızın herkes içindir.

Bu haklar, 60 yıldan fazla bir süre önce onaylanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde belirlenmiştir. Bildirge okunmaya değerdir. İnsan haklarının farkında olmak bu hakların tanıtımı ve korunması yolunda ilk adımdır.

 

Evrensel Bildirge hemen hemen tüm devletler tarafından kabul edilmiş olup yeryüzünde çevirisi en çok yapılan belge olup 380’den fazla dil ve lehçeye çevrilmiştir.

 

İnsan Hakları Günü

Evrensel Bildirge 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilmiştir ve o tarihten beri aynı gün İnsan Hakları Günü dünya çapında kutlanmaktadır. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği İnsan Hakları Günü için çalışmaların koordine edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

 

İnsan hakları için çalışmak

Uluslararası Af Örgütü dünya genelinde insan hakları ihlal edilenleri savunmaktadır. Siz de örgüte katılarak yardımcı olabilirsiniz. Bir üye olarak insan hakları kampanyaları ve eyleme geçme olanakları hakkında e-postalar alacaksınız. Ayrıca gönüllü olarak yerel girişimleri de destekleyebilirsiniz. Bölgenizde bir Uluslararası Af Örgütü Ofisi bulunup bulunmadığını öğrenin.

İnsan hakları alanında kariyer yapmak istiyorsanız, İnsan Hakları İzleme Örgütü birçok kuruluşun tüm dünyadaki ofislerinde staj imkanları (çoğu ücretsiz) sunmaktadır. En çok ilginizi çeken pozisyonu arayın ve başvurun.

Yayınlanma: Cum., 12/04/2013 - 12:05


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!