Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Poznaj swoje podstawowe prawa

The 30 Articles of Human Rights

Prawa człowieka przysługują każdej osobie, niezależnie od obywatelstwa, miejsca zamieszkania, płci, pochodzenia narodowego lub etnicznego, koloru skóry, wyznania, orientacji seksualnej, języka lub innych kryteriów.

Prawa te zostały ustanowione w Powszechnej deklaracji praw człowieka, zatwierdzonej ponad 60  lat temu. Warto zapoznać się z nią zapoznać. Poznanie praw człowieka to pierwszy krok na drodze do ich propagowania i obrony.

 

Powszechna deklaracja została zaakceptowana przez niemal wszystkie kraje i jest dokumentem przetłumaczonym na największą liczbę języków - ponad 380 języków i dialektów.

 

Dzień Praw Człowieka

Powszechna deklaracja została przyjęta 10 grudnia 1948 r. i od tego czasu każdego roku w tym dniu na całym świecie obchodzony jest Dzień Praw Człowieka. Wysoki Komisarz NZ ds. Praw Człowieka odgrywa główną rolę w koordynacji wysiłków związanych z Dzień Praw Człowieka.

 

Praca na rzecz ochrony praw człowieka

Amnesty International broni na całym świecie ludzi, których prawa człowieka zostały pogwałcone. Możesz wspomóc to dzieło wstępując do organizacji. Jako jej członek, będziesz otrzymywał e-maile na temat kampanii i możliwości działania na rzecz praw człowieka. Możesz również zostać wolontariuszem i wspierać lokalne inicjatywy. Sprawdź, czy Amnesty International posiada biuro w twoim regionie.

Jeśli interesuje cię kariera obrońcy praw człowieka, Human Rights Watch oferuje praktyki (większość z nich jest bezpłatna) w wielu biurach organizacji na całym świecie. Wystarczy znaleźć stanowisko, które najbardziej cię interesuje i wysłać podanie.