Evropský portál pro mládež
Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy

Čas vyletět z hnízda

Stěhování od rodičů nebývá nikdy lehké. Proto vám přinášíme několik rad, jak se vyhnout případných problémům.

Podle nedávného průzkumu Eurostatu žije většina Evropanů ve věku 20–29 let stále u rodičů (55,6 %).

 

Najít si vlastní bydlení

Pokud se chystáte od rodičů odstěhovat, zjistěte si nejdříve, zda není pronájem vašeho nového bydlení příliš vysoký. Rozdíly v nájmech v jednotlivých zemích (a městech) jsou někdy enormní. V přehledu Global Property Guide můžete porovnat průměrné ceny nájemného ve všech zemích Evropy. Na stránkách Eurostatu také najdete další obecné statistiky týkající se bydlení v Evropě.

 

Při výběru čtvrti, do které se chcete nastěhovat, přemýšlejte o tom, zda je bezpečná, jak dlouho vám bude trvat cesta do školy nebo do práce a jaké je tam dopravní spojení. Uvažujete-li o přestěhování do zahraničí, přečtěte si užitečné informace v tomto článku.

 

Chcete-li si byt pronajmout s někým dalším, pokuste se najít si takové spolubydlící, kteří mají podobný životní styl jako vy (tj. jste spíše společenský nebo studijní typ?). Seznamte se se sousedy – můžou vám pomoci, když se něco pokazí.

 

Ověřovat, ověřovat, ověřovat

Prověřte, jestli je v bytě dobré topení, dobrá zvuková izolace a dostatek přirozeného světla. Překontrolujte, jestli se vstupní dveře dají dobře zamknout a jestli je vybavení bytu dostatečně kvalitní (např. plastová dvojitá okna) a funkční. Po nastěhování si zjistěte, kde se nachází pojistková skříň pro případ, kdy by vám vypadla elektřina.

 

Pečlivě si prostudujte nájemní smlouvu, včetně textu psaného malým písmem. Ověřte si, jestli nájem zahrnuje i poplatky za služby, jestli se můžete odstěhovat před skončením platnosti smlouvy a jestli není případný nábytek (je-li uveden ve smlouvě) poškozený. Pokud právnímu jazyku nerozumíte, ptejte se nebo požádejte o radu někoho, komu důvěřujete. Také nezapomínejte, že máte jako spotřebitel určitá práva.

 

Péče o byt

To, v jakém stavu se váš byt nachází, může mít vliv na vaše zdraví. Pravidelně uklízejte a vysávejte, abyste se vyhnuli dýchacím potížím, a minimálně jednou týdně vyneste odpadky (zjistěte si, ve který den se odpad ve vašem městě vyváží). Než z bytu odejdete, zavřete všechna okna a dveře. Myslete na životní prostředí a zbytečně neplýtvejte elektřinou ani vodou.

Zveřejněno: pá, 13/11/2015 - 11:42


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potřebujete odbornou pomoc či radu?

Zaslat dotaz