Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Gdy nadejdzie czas opuszczenia domu rodzinnego...

Wyprowadzka z domu rodziców nigdy nie jest łatwa. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą uniknąć kłopotów.

Według ostatnich badań Eurostatu większość (55,6 proc.) młodych Europejczyków w wieku 20-29 lat nadal mieszka z rodzicami.

 

Jak znaleźć swoje cztery kąty

Jeśli nadal mieszkasz z rodzicami, ale już niedługo planujesz się wyprowadzić, zwróć uwagę na wysokość czynszu i opłat, jakie będziesz musiał płacić za wynajmowane mieszkanie. Ceny wynajmu różnią się znacznie w poszczególnych krajach (i miastach), zatem warto zajrzeć do przewodnika Global Property Guide, aby porównać średnie czynsze w Europie. Na stronie Eurostatu znajdziesz również kilka bardziej ogólnych danych statystycznych na temat sytuacji mieszkaniowej w Europie.

 

Przy wyborze dzielnicy warto zwrócić uwagę, czy jest ona bezpieczna, jak daleko jest położona od Twojego miejsca pracy czy uczelni oraz z jakich środków transportu będziesz musiał skorzystać, aby się tam dostać. Jeśli myślisz o wyjeździe za granicę, więcej wskazówek znajdziesz w tym artykule.

 

Jeśli masz zamiar wynająć mieszkanie razem z innymi, spróbuj znaleźć współlokatorów o podobnym stylu życia (np. w zależności od tego, czy lubisz imprezować, czy też dużo czasu spędzasz na nauce). Warto również poznać swoich sąsiadów. Mogą okazać się pomocni w nieprzewidzianych sytuacjach.

 

Diabeł tkwi w szczegółach

Sprawdź, czy w pokoju, w którym będziesz mieszkać, sprawnie działa ogrzewanie i czy jest on dobrze zaizolowany. Ważne, żeby był jasny. Sprawdź, czy drzwi się dobrze zamykają, czy elementy instalacji są dobrej jakości (np. okna PVC z podwójnymi szybami) i czy są w dobrym stanie. Po przeprowadzce zlokalizuj miejsce, w którym znajdują się korki. Warto wiedzieć, gdzie są, na wypadek awarii prądu.

 

Dokładnie przeczytaj umowę najmu, również zapisy drobnym drukiem. Sprawdź, czy w czynszu zawarte są opłaty bieżące, czy możesz wypowiedzieć umowę przed jej końcem oraz czy meble (o ile zostały wymienione w umowie) są w dobrym stanie. Jeśli nie rozumiesz użytego języka prawnego, poproś o jasne wyjaśnienie tych części umowy, co do których masz wątpliwości, lub poproś o radę kogoś, komu ufasz. Dowiedz się więcej na temat praw przysługujących Ci jako konsumentowi.

 

Dbaj o swoje gniazdko

Otoczenie, w którym mieszkasz, może mieć wpływ na Twoje zdrowie. Regularnie sprzątaj i odkurzaj, aby uniknąć problemów z oddychaniem. Wyrzucaj śmieci co najmniej raz w tygodniu (sprawdź, w które dni wywożone są śmieci). Zawsze zamykaj wszystkie okna i drzwi, gdy wychodzisz. Oszczędnie korzystaj z energii elektrycznej i wody – w ten sposób chronisz też środowisko.

Opublikowane: pon., 09/11/2015 - 17:17


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie