Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

Kai ateina laikas palikti tėvų namus

Pirmą kartą palikti tėvų namus nebūna lengva. Pateikiame keletą patarimų, kaip išvengti problemų.

Neseniai atlikto „Eurostato“ tyrimo duomenimis, dauguma 20–29 metų europiečių (55,6 %) tebegyvena su tėvais.

 

Kaip susirasti, kur gyventi

Jei tebegyveni tėvų namuose, tačiau ketini pradėti savarankišką gyvenimą, būk atidus, kad už naująjį būstą nepermokėtum. Nuomos kainos įvairiose šalyse (ir miestuose) labai skiriasi. Jei nori palyginti vidutinę nuomos kainą Europos šalyse, atsiversk vadovą „Global Property Guide“. Bendrosios aprūpinimo būstu Europoje statistikos yra sukaupęs Eurostatas.

 

Renkantis gyvenamąją vietą derėtų pamąstyti, ar ji saugi, ar nėra labai toli nuo darbo arba studijų vietos, ar patogu ten nuvažiuoti. Jei ketini vykti į užsienį, patarimų rasi šiame straipsnyje.

 

Jei planuoji dalytis butu su kuo nors kitu, labai svarbu, kad žmonių, su kuriais kartu gyvensi, gyvenimo būdas būtų panašus į tavo (pamąstyk, ar mėgsti vakarėlius, ar daug laiko skiri mokslams). Susipažink su kaimynais. Galbūt jie galės padėti, jei turėsi rūpesčių.

 

Devynis kartus atmatuok...

Patikrink, ar gera miegamojo šilumos ir garso izoliacija, ar jis šviesus. Patikrink, ar nesugadintas durų užraktas, ar kokybiška ir veikianti įranga (pavyzdžiui, PVC dvigubi langai). Įsikraustęs išsiaiškink, kur yra automatiniai elektros išjungikliai. Tai gali praversti, jei dingtų elektra.

 

Atidžiai perskaityk sutartį, taip pat mažu šriftu surašytą tekstą. Patikrink, ar į nuomą įskaičiuoti mokesčiai, ar galėsi išsikraustyti prieš pasibaigiant sutarčiai ir ar baldai (jei sutartyje jie minimi) yra geros būklės. Jei nesupranti teisinių terminų, paprašyk juos paaiškinti arba pasitark su kuo nors, kuo pasitiki. Sužinok daugiau apie savo, kaip vartotojo, teises.

 

Rūpinkis savo namais

Tavo namų būklė gali daryti poveikį tavo sveikatai. Reguliariai imk į rankas pašluostę ir dulkių siurblį, kad išvengtum kvėpavimo ligų. Bent kartą per savaitę išnešk šiukšles (jei tavo mieste tai reikia daryti tam tikromis dienomis, išsiaiškink, kurios tai dienos). Išeidamas iš buto uždaryk visas duris ir langus. Saugok aplinką – be reikalo neeikvok elektros energijos ir vandens.

Paskelbta: P, 09/11/2015 - 17:07


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Reikia specialisto pagalbos ar patarimo?

Teiraukitės mūsų!